Vádat emeltek a kommunista pribék ellen
Octav Bjoza, a romániai Volt Politikai Foglyok Egyesületének (AFDP) elnöke szerint, bár jócskán megkésett az egykori pribékek elszámoltatása, van értelme, mert tanulságul szolgálhat a fiatal nemzedékek számára.
Alexandru Visinescu 1956 és 1963 között irányította Ramnicu Sarat-i börtönt, amely az egykori politikai foglyok körében a legrettegettebb büntetés-végrehajtási intézet volt. Az elítélteket rendszeresen bántalmazták, de a veréseknél is elviselhetetlenebb kínt jelentett a teljes elszigeteltség. A néhány éve elhunyt parasztpárti vezető, Corneliu Coposu a rendszerváltás után egy interjúban felidézte, hogy nyolcévi fogság után újra meg kellett tanulnia beszélni.
A Visinescu irányításával zajló kegyetlenkedések az akkori kommunista törvényeket is súlyosan sértettek. Vizsgálat is indult, de a bűnösök megúszták a felelősségre vonást. Ötven évig legalábbis.
– A Román Kommunista Párt új vezetése által folytatott vizsgálat 1968-ban kimutatta a börtönökben zajló visszaéléseket, de a pártvezetés átvette az igazságszolgáltatás helyét, és úgy döntött, hogy a bűnösök ne büntetőjogilag feleljenek, csupán a párt szankcionálja őket. És éppen ez a lépés függesztette fel a büntetőjogi felelősség elévülését – magyarázta korábban lapunknak Adrianna Niculescu, az IICCMER szóvivője, miért nem fogja megúszni a vizsgálatot Visinescu.
Az intézet ugyanis korábban hat ügyben már tett feljelentést politikai foglyok egykori kínzói ellen, de az ügyészség mindannyiszor elutasította a vizsgálat megindítását arra hivatkozva, hogy a bűncselekmények elévültek.
Az IICCMER szert tett olyan bizonyítékokra – egykori foglyok és őrök tanúvallomásaira, orvosi jelentésekre –, amelyek igazolják, hogy Alexandru Visinescu büntetőjogilag felelős a parancsnoksága idején a Ramnicu Sarat-i börtönben bekövetkezett halálesetekért.