Václav Klaus egyelőre nemet mondott
"Többen győzködtek arról, hogy térjek vissza a nagypolitikába, de hosszas mérlegelés után kénytelen voltam nemet mondani nekik. Ugyanis a rendelkezésre álló idő ugyan elég lehet az új párt megalapításához, s talán arra is, hogy a voksolásokon sikeresen szerepeljünk, de meghatározó politikai erőként aligha tudnánk jelen lenni az új képviselőházban, ezért hoztam meg ezt a számomra is fájdalmas döntést" - nyilatkozta a cseh közrádióban (CRo).
A volt államfő ugyanakkor hozzátette: "Elhatározásom nem jelenti azt, hogy végleg hátat fordítok a nagypolitikának. Az elkövetkező hetekben szívesen segítek azoknak, akik hozzám hasonló értékrendet képviselnek, ám nélkülem indulnak a választási küzdelmekbe. A voksolások eredményének ismeretében kész leszek arra, hogy híveimmel együtt átgondoljuk a jobboldali politikai színtérnek és eddigi legerősebb képviselőjének, a Polgári Demokrata Pártnak (ODS) a jövőjét."
A volt exelnököt elsősorban Martin Kuba, ODS ügyvezetője kérlelt, hogy térjen vissza a párt élére, s tekintélyével teremtsen rendet a tagság és a vezetőség soraiban. Ő azonban kijelentette, hogy nem hajlandó semmilyen közösséget vállalni a konzervatív politikai tömörülés jelenlegi vezetőivel. Pedig az ODS alapító tagja, 1991-től egészen 2003-ig - amikor államfővé választották - az elnöke volt. Ezután Jana Bobosíková, a parlamenten kívüli Suverenita (Szuverenitás) vezetője ajánlotta fel neki az elnöki tisztséget. Az ODS több ismert politikusa ennek hallatára kilépett eddigi pártjából és Václav Klaushoz akartak csatlakozni. Prágai politikai elemzők szerint az exelnök valójában nem is a cseh alsóházba, hanem Brüsszelbe igyekszik, ahol a jövőre esedékes európai parlamenti voksolásokat követően az euroszkeptikusok vezetője szeretne lenni.