Václav Havel repülőtér Prágában?
Az aláírók között van Vera Cáslavská olimpiai bajnok, Hana Hegerová énekesnő és számos más neves cseh személyiség. A szlovák származású, jelenleg jórészt Prágában élő művész szerint ez a döntés sokkal méltóbb lenne a december 18-án elhunyt volt államfő, világhírű drámaíró és emberjogi harcos életművéhez, mint az, hogy törvénybe iktatják, miszerint kimagasló érdemeket szerzett a csehországi szabadságjogok és a demokrácia kivívásában.
– Ezt mindannyian tudjuk, a jogszabály azonban papíron marad, és idővel feledésbe megy. A repülőtéren viszont naponta ezrek idéznék fel a nevét, s tudatosítanák, hogy olyan ország fővárosába érkeztek, amely jelentős mértékben Václav Havelnek köszönhetően európai értékrendet vall, és kitárulkozott a nagyvilág előtt. Párizs már elnevezte egyik repterét Charles de Gaulle-ról, New York pedig John Fitzgerald Kennedyről, ezt a példát most Prága is követhetné – hangsúlyozta. Hozzátette: a névadásnak jelképes jelentősége is lenne, mert az egykori máskéntgondolkodó több éven át a repülőtérhez közeli, pankráci börtönben raboskodott, s alig néhány nappal a szabadulása után tört ki a bársonyos forradalom.
Érdeklődésünkre Eva Krejcí, a prágai Ruzyne légikikötő szóvivője közölte, hogy a döntést a prágai kormánynak kell meghoznia. Csehországban egyébként már több városban kezdeményezték, hogy utcát vagy teret nevezzenek el a volt államfőről. Elsőként mégis a lengyelországi Gdansk új negyedének egyik sugárútja kapta a Václav Havel nevet, éspedig december 23-án, amikor végső búcsút vettek tőle Prágában.