Utolsó tétek az orosz ruletten
- Mától végem van - kopogtatja zsetonjait Andrej. A fiatal krupié öt éven át dolgozott egy neves moszkvai kaszinóban. - Putyin meg Medvegyev egyszerűen idióták - mondja mérgesen, nem értve, miért kellett egy jövedelmező, sok esetben szállodák gazdag vendégeire építő iparágat megszüntetni. - Hozzánk főként kínai, indiai játékosok jöttek, most ezek mind mennek Montenegróba meg Bulgáriába az orosz játékosokkal, kaszinókkal és mellesleg a személyzettel együtt - mondta Andrej, bár ő személy szerint nem szeretne elutazni Moszkvából.
Oroszországban azonban legálisan nem dolgozhat tovább a szerencsejáték-iparban, miután a négy kijelölt zóna előkészítése sehol sem tart még. A kaszinók nem láttak fantáziát a távoli régiókban, az állam viszont a zónák infrastrukturális fejlesztését érdemben nem vállalta, így egyelőre csak azt érte el, hogy Moszkva 29 kaszinója és több mint háromszáz nyerőgép-klubja tegnap bezárt, hasonlóan a többi orosz városéhoz.
Igaz, döntő többségük egyelőre a felszerelést a helyszínen hagyta. A szakma ugyanis a közelmúltban sem hitt abban, hogy 2003-ban hozott, többször is halasztást szenvedő törvény végül valóban életbe lép. A néhány éve még az utcákon, pályaudvarokon is működő nyerőgépek klubokba szorítása tavaly ugyan megtörtént, az ágazat teljes felszámolása azonban nem tűnt valószínűnek.
Az iparág képviselői szerint megvan a veszélye, hogy a törvény illegális játékbarlangok megjelenéséhez vezet, az eddig legálisan adózó kaszinók helyett. Igaz, az orosz vezetés a "gazdagok hóbortjának" tekintett, "családokat tönkretevő" szerencsejáték ellehetetlenítésével sokak számára népszerű döntést hozott, miközben valójában túl sokat nem veszít a költségvetés: egy-egy és blackjack- és rulettasztal után az adó havi 125 ezer rubel (1 rubel körülbelül 6,5 forint), egy nyerőgép után 7,5 ezer rubel volt.
Kérdés viszont, hogyan kezeli az orosz vezetés az iparágból utcára kerülő, országosan - a fogadóirodákkal, totalizatőrökkel együtt - százezer fős csoporttal, miközben a gazdasági krízis miatt a munkanélküliek száma amúgy is nő.
Kiskaput jelenthet a kaszinóknak a pókerklubbá alakulás, miután a kártyajáték tavaly óta sportágnak számít, így kikerülhet a szerencsejátékot érintő törvény hatálya alól. Egyelőre hetven ilyen klub működik az orosz fővárosban. Ezenkívül a külön szabályozás alatt lévő lottó népszerűsége nőhet meg Oroszországban: a Kommerszant orosz napilap szerint az idei első negyedévben egyharmaddal, 800 millió rubelre nőtt a lottózók bevétele, javítva az üzleti kilátásait a Gazprombank és a Trigránitot vezető Demján Sándor által közösen működtetett Orglotnak, amely tavaly indította be hatoslottóját az országban.
Nem kizárt azonban az sem, hogy az adóstruktúra átalakítása és a szerencsejáték-piac újrafelosztása után rövid időn belül újra megjelennek a kaszinók országszerte, miután a legoptimistább számítások szerint sem lesznek a kijelölt zónákban működő kaszinók négy éven belül.
Látszólagos kivételt legfeljebb a Rosztov megyei Azov City jelent, amely tegnap a kormányzó jelenlétében megnyitotta első kaszinóját - egy sátorban. Alekszandr Tkacsov - aki szerint az év végéig további kaszinók is épülnek majd a dél-orosz városban - a kamerák előtt elbukta rulettre tett tétjeit.