Kim Dzsong Il otthagyta Cartert

Az Egyesült Államok és Dél-Korea megdöbbenéssel fogadta azokat az értesüléseket, hogy Jimmy Carter amerikai exelnök phenjani látogatása közben Kim Dzsong Il váratlanul Kínába utazott. Szöuli elemzők véleménye szerint a váratlan utazás a küszöbönálló phenjani hatalomátadással van kapcsolatban.

Az utazás elsősorban azért érte váratlanul a megfigyelőket, mert Kim bizonytalan időközönként előforduló kínai látogatásait a koreai Sinüidzsu és a kínai Tantung (Dandong) határváros térségében hatalmas biztonsági készülődés előzi meg. Vonata csütörtök hajnalban viszont a szokásos határátkelőhelynél jóval északabbra hagyta el az országot, a kínai Cean (Zian) határváros felé. Kim Dzsong Il legutóbb idén májusban utazott Kínába, amikor a Jalu-határfolyó kínai oldalán biztonsági okokból még azt a szállodát is kiürítették, ahonnan rálátás nyílik a KNDK-ból érkező vasútvonalra.

Peking hivatalosan nem kommentálta a mostani út hírét. Két tanár a Dzsilin tartománybeli Juwen iskolából az AP amerikai hírügynökségnek elárulta, egy „magas rangú” vendég 20 perces látogatást tett az épületben. Bár nem nevezték meg, valószínű, hogy Kim Dzsong Il volt az; apja, Kim Ir Szen 1927 és 1930 között az iskola diákja volt.

A szöuli elemzők szerint a kínai úttal kapcsolatosan nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a KNDK szeptember elejére összehívta a Koreai Munkapárt konferenciáját, amelyhez hasonló értekezletre eddig csupán két alkalommal került sor. A távol-keleti országban kizárólagos hatalommal rendelkező Koreai Munkapárt szabályzata szerint a pártkonferencia a propagandisztikus célkitűzések kijelölése mellett személyi változtatásokat hajt végre. A szeptember elejére meghirdetett eseményen először a párt fennállásának 65. évfordulóját fogják megünnepelni, majd újraválasztják a vezető tisztségviselőket. A szöuli elemzők szerint így a konferencián fogják hivatalosan is bejelenteni a jelenleg 68 éves Kim Dzsong Il utódlását. A betegeskedő phenjani vezető tavaly januárban jelölte ki harmadik fiát, a most 27 éves Kim Dzsong Ünt majdani utódjául. Ez utóbbi tényt a rezsim hivatalosan még nem erősítette meg, a külföldnek elsősorban a hírszerzési csatornákon keresztül vannak értesülései a fejleményekről.

A KNDK működési mechanizmusaira jellemző, hogy a fontosabb politikai események idején külön élelmiszerszállításokkal enyhítenek a lakosság ellátási nehézségein. A szöuli magyarázatok szerint Kim Dzsong Il jelenlegi utazása ezt a célt szolgálja: soron kívüli gazdasági támogatást kér a kínai vezetéstől a nemzetközi büntetőintézkedések és a katasztrofális áradások miatt nélkülöző lakosság ellátásához. A nehézségek átmeneti csökkenése pedig kedvező hangulatot biztosíthat a szeptemberi pártkonferencián a Kim-klán harmadik generációjának bemutatására.

Hatalmi vetélkedés a Remetekirályságban

A nagyszabású pártrendezvények jó alkalmat kínálnak a fontos bejelentésekhez. Harminc évvel ezelőtt a Koreai Munkapárt kongresszusán hirdették ki, hogy a KNDK-t megalapító Kim Ir Szen kijelölt utódja legidősebb fia, Kim Dzsong Il lesz. A kongresszus során a fiatalabb Kim számos pártfunkciót kapott, többek közt tagja lett KB katonai bizottságának is. A hatalomátörökítés során azonban a katonai vonal került előtérbe: a fiatalabb Kim 1991-ben marsalli rangot kapott, majd 1993-ban a katonai döntéshozó testületként funkcionáló Nemzetvédelmi Bizottság elnöke lett.

A mai napig elsősorban katonai vezetőként irányítja az országot. A koreai történelem során a katonák és a hivatalnokok mindvégig féltékenyen tekintettek egymásra, miközben az uralkodó támogatását próbálták megnyerni. A háborús időszakokban természetesen a katonák befolyása növekedett meg, míg béke idején pontosan fordítva történt. A feudális koreai királyságból származó ellentét a KNDK-ban is fennmaradt. A kommunista nómenklatúrán belül Koreai Munkapárt vezető funkcionáriusai és a Koreai Néphadsereg tábornoki kara ugyanígy törekedett a vezetés támogatásának megszerzésére. Míg Kim Ir Szen életében a pártvonal volt a meghatározó, halálát követően a katonaság szerepe hatalmas mértékben megnövekedett. Jellemző, hogy az elmúlt három évtizedben nem került sor újabb pártkongresszus összehívására. Bár Kim Dzsong Il 1997-ben a hadsereg kezdeményezése alapján a Koreai Munkapárt főtitkára is lett, ez a pozíció csak szimbolikus maradt.

Kim Dzsong Il kínai útját  élénk figyelem kíséri Szöulban is
Szöul, 2010. augusztus 26. Dél-koreai férfi televízión nézi, amint KIM Dzsong Il észak-koreai vezető a kínai állami televízió adásában Pekingben beszél. A 68 éves Kim Dzsong Il, akit kijelölt örököse, Kim Dzsong Un is elkísért, nagyon ritkán utazik külföldre, de május óta immár másod ízben látogatott el egyetlen szövetségeséhez. (MTI/AP/Ahn Young-joon)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.