Utazhatnak haza a kubai emigránsok
A washingtoni kormány ezzel végrehajtotta az elnök korábbi rendelkezését; Barack Obama még áprilisban utasította a külügy-, a pénzügy- és a kereskedelmi minisztériumot, hogy szüntessék meg a kubai amerikaiak szigetországi utazásaira vonatkozó korlátozást.
A hazautazó kubai amerikaiak azonban naponta legfeljebb 179 dollárt költhetnek hozzátartozóikra, amely körbe beletartoznak a nagynénik, nagybácsik, továbbá az unokatestvérek és másod-unokatestvérek is. Ez az összeg megegyezik a külföldre látogató amerikai diplomaták hivatalos napi költségkeretével - közölte az amerikai pénzügyminisztérium.
Az Obama-kormány ugyancsak eltörölte a pénzküldésre vonatkozó régi korlátozást; a kubai amerikaiak a jövőben bármekkora összeget átutalhatnak családtagjaiknak. Az amerikai bankok pedig csereegyezményt köthetnek kubai pénzintézetekkel.
A kubai amerikaiak korábban csak évente egyszer látogathattak Kubába és 1200 dollárnál nem küldhettek többet rászoruló családtagjaiknak.
Az amerikai telekommunikációs cégeknek ezentúl lehetőségük lesz arra, hogy száloptikás vagy műholdas kapcsolatot létesítsenek az Egyesült Államok és Kuba között, továbbá mobiltelefonos barangolási szerződést kössenek kubai szolgáltatókkal.
Obama elnökválasztási kampányában azt hangoztatta: szorosabb kapcsolatok építésére, nagyobb nyitottságra törekszik Kubával. A Fehér Ház korábbi közlése szerint Obamának az a meggyőződése, hogy a demokratikus fordulat előbb következik be a karibi országban, ha az Egyesült Államok közeledik a kubai néphez.
Az utazási korlátozás eltörlése évtizedek óta a legjelentősebb amerikai gesztus a szigetország irányában. Fidel Castro volt kubai elnök az amerikai elnök bejelentése után úgy reagált: Havanna nem "alamizsnát" kér, hanem a kereskedelmi blokád feloldását.
Az Egyesült Államok és Kuba az évtizedek óta szünetelő közvetlen kétoldalú postai kapcsolat felújítását is tervezi; az amerikai és a kubai külügyminisztérium képviselői szeptember közepén Havannában egyeztetnek erről. A kétoldalú viszony enyhülését jelző újabb lépésre azután kerül sor, hogy a felek júliusban hatévi szünet után felújították a tárgyalásokat az Egyesült Államokba bevándorló kubaiak kérdéséről.