Utat találni Merkel szívéhez
Magyarul a politikát a lehetőségek, a németben viszont a megvalósítható dolgok művészeteként aposztrofálják – ez az egyik „alaptétel”, amit a német nyelvterületen közel negyed negyedszázadot eltöltő Peisch Sándor hosszú diplomáciai pályafutása során megtanult. Az elmúlt évtizedben egymást váltó német kormányok között ugyan fel lehet fedezni bizonyos hangsúly-eltolódásokat, Peisch mégis úgy véli: Magyarország a szövetségi köztársaság külkapcsolati rendszerében a helyére került.
Berlinből szimpatikus, baráti államként tekintenek ránk. - Az 1989-es történelmi változásokban játszott magyar szerepet a német politikusok változatlanul nagyra értékelik, de időközben új generációk nőttek fel. Őket nekünk, magyaroknak kell folyamatosan emlékeztetnünk arra, hogy az NDK-s menekültek kiengedésével mi ütöttük ki az első téglát a berlini falból – hangoztatta a Népszabadságnak nyilatkozva a német fővárosból rekordnak számító hét és féléves megbízatás után hazatért nagykövet.
A magyar hőstettek jelentősége nemcsak az idő múlása miatt szorul a háttérbe, az ezredforduló óta a német politika kelet-közép-európai prioritásai is megváltoztak. A fordulat még a Gerhard Schröder (SPD) kancellár vezette vörös-zöld koalíció idején kezdődött, gazdasági és történelmi-lelkiismereti okokból a régióból Lengyelország lett az első számú partner. – Németország az EU vezető gazdasági hatalmaként a Párizs-Berlin-Varsó-Moszkva folyosóban gondolkodik. Akad azért német politikus, aki – Norbert Lammerthez CDU), a Bundestag elnökéhez hasonlóan – Magyarországot a Franciaország, Lengyelország és Izrael által alkotott stratégiai partnerekhez sorolja – tette hozzá.
A visegrádi négyeket már a kereszténypártok és a szociáldemokraták nagykoalíciójának külügyminisztere, Frank-Walter Steinmeier (SPD) is támogatta, bár Berlin láthatóan ódzkodik az intézményes keretektől. A lassan egy éve hivatalba lépett keresztény-liberális koalíció pedig azt az elvet vallja, hogy egy-egy ország külpolitikai súlyát nem területi nagysága vagy lakóinak száma határozza meg. Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter gondolkodására nagy hatással volt mentora, Hans-Dietrich Genscher. A neves liberális államférfi társaságában Peisch a bajor parlament szónoka volt a német egység huszadik évfordulója alkalmából a minap megrendezett müncheni megemlékezésen.
A közgazdász végzettségű Peisch 1972-ben került a külügybe, két évvel később első külszolgálatára Kelet-Berlinbe küldték. Visszatekintve úgy látja: ahogy az NSZK-t az Egyesült Államok a szabadelvű piacgazdaság mintaállamává akarta formálni, ugyanilyen 150 százalékra teljesítő, csak éppen szocialista éltanulót szeretett volna a Szovjetunió az NDK-ból faragni. Az 1980-as évek közepén Peisch a bonni magyar nagykövetség második embereként egy másik világban találta magát. Az akkori NSZK a kádári Magyarország legfontosabb nyugati gazdasági partnerének számított. A két országot összekötötte az is, hogy a NATO híres kettős határozatának nyomán egyikük sem akarta veszni hagyni az enyhülési folyamat vívmányait. Ezért értékelődtek fel Helmut Kohl kancellár, Margaret Thatcher brit és Bettino Craxi olasz kormányfő akkori budapesti látogatásai.
A rendszerváltás után Peisch helyettes államtitkárként maradt a külügynél. A Horn-, majd pedig az első Orbán-kormány idején Bécsben volt nagykövet. Konkurencia és partnerség jellemzi Magyarország és Ausztria viszonyát - véli. Szerinte a nyugati szomszéd a kulturális értékek és a természeti környezet megóvása terén lehetne követendő példa. A határokon átívelő együttműködés egyik jó modelljének a Burgenlandot és három dunántúli megyét felölelő Nyugat-Pannon-eurórégiót tartja, ehhez érdemes volna megnyerni a Pozsonyt körülvevő dél-nyugat-szlovákiai térséget.
Az autózás közben is klasszikus zenét hallgató 61 éves nagykövet úgy látja, Magyarország a tudományos-kutatási együttműködés mellett a kultúra, elsősorban a kortárs irodalom, zene és képzőművészet terén hívhatja fel magára a figyelmet – a Brandenburgi kapunál lévő magyar nagykövetség galériája számos fiatal hazai művésznek adott bemutatkozási lehetőséget. Hertha-szurkoló fia miatt a Bundesligában a berlini klubnak drukkoló Peisch nagy színházrajongó is, szívesen látogatta többek között az Andreas Homoki vezette, a műfajokkal szívesen kísérletező Komische Opert.
Steinmeier, illetve a magyarbarát brandenburgi tartományi kormányfő, Matthias Platzeck (SPD) mellett mély benyomást tett rá a gazdasági válság kezelésében kitűnt volt pénzügyminiszter, Peer Steinbrück (SPD), valamint a CDU legnagyobb stratégiai gondolkodója, Wolfgang Schäuble. Angela Merkelt a hatalomgyakorlás és hatalommegtartás Helmut Kohl-i iskolája legjobb tanítványának tartja. Nekünk, magyaroknak – az autóiparon túlmutató újabb nagy beruházások érdekében is - érdemes volna utat találnunk a kancellár szívéhez.