USA és EU szigorítja a szankciókat Oroszország ellen

Az USA a nagyobb bankokat (például a Gazprom bankot), védelmi vállalatokat és energetikai cégeket, beleértve a Rosneftet, az egyik legnagyobb orosz olajvállalatot, sújtaná további szankciókkal, amiért Oroszország állítólag támogatja az orosz szeparatistákat Ukrajnában. A listára felkerült a fegyvergyártással foglalkozó Kalasnyikov Vállalat is.
A Fehér Ház szerint ezek a szankciók szélesek, rugalmasak és hatásosak. Vlagymir Putyin orosz elnök erről inkább úgy vélekedett, hogy a szankciók zsákutcába vezetik az orosz-amerikai kapcsolatokat.
Obama és Putyin 2013-ban egy G8 találkozón. Oroszország akkor még a csoport tagja volt.
Kevin Lamarque / Reuters

A szankciók szigorításához az EU is csatlakozott, részleteket azonban csak július végén jelent be. Előzetesen annyit tudni, hogy Brüsszel az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) új befektetéseit vonhatja meg Oroszországtól.

Az új amerikai szankciók során az amerikai kincstár jócskán megnövelte a korábbi büntetések mértékét, amik korábban orosz és ukrán egyénekre, illetve néhány vállalatra korlátozódtak.

Két magukat lázadónak nyilvánító kelet-ukrajnai entitás, a Donyecki népköztársaság és a Luganszki népköztársaság is a listán van.

A kérdés, hogy elérik-e a kívánt hatást, a BBC szavaival élve ott ütve Putyint, ahol érik, hogy rávegyék, ne terjessze tovább műveleteit Ukrajnában.

Kedden a Pentagon úgy nyilatkozott, hogy az ukrán határnál egyre több orosz csapat jelenik meg. Jelenlegi becslések szerint 12 ezer orosz állomásozik a nyugati határnál, a nyugat szerint ezek a csapatok támogatják a szeparatista mozgalmakat Ukrajnában.

Obama washingtoni beszédében azt mondta, hogy a szankciókat azért hozták, mert Oroszországnak nem sikerült, amit ígért, nevezetesen, hogy az ukrán válság csillapítása érdekében fellép.

Három szankció látható eredményt ért el. De ezek célzottak voltak, arra lettek tervezve, hogy a legnagyobb hatást érjék el, ugyanakkor ne legyenek hatással az amerikai és az amerikai szövetségesek vállalataira – mondta Obama.

Putyin brazíliai útja során azt mondta riportereknek, hogy a „szankcióknak bumeráng hatásuk van és minden kétséget kizáróan zsákutcába viszi az amerikai-orosz kapcsolatokat, nagyon súlyos károkat okozva."

A szankciók kiszélesítése jelzés Moszkvának, hogy most megfizet a sorozatos jogsértésekért és az Ukrajnával szembeni agresszióért - jelentette ki Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök az ukrán kormány csütörtöki ülésén.


Közölte: az újabb büntetőintézkedések bevezetéséről hozott amerikai és európai uniós döntés megmutatta, hogy a Nyugat egységes állásponton van az ukrajnai válságot illetően, és elkötelezett a demokratikus értékek mellett.     "Oroszországnak pedig kudarcra ítéltettek azon törekvései, hogy megossza az Európai Uniót" - fűzte hozzá.

Petro Porosenko ukrán elnök Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy "folyamatos párbeszédünk meghozta eredményét".

Az április közepén, az ukrán határ keleti oldalán zajló harcok kitörése óta több mint ezren haltak meg és tízezrek menekültek el.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.