Uruguay: legális lehet a marihuána

Ha a parlament után a szenátus is zöld jelzést ad a marihuánának, akkor Uruguay lesz az első ország a világon, ahol legálisan lehet előállítani, értékesíteni és fogyasztani füvet.

Az uruguayi parlament alsóháza szabad utat adott a marihuána ellenőrzött termelésének, árusításának, ezzel fogyasztása engedélyezésének. A képviselők szerda éjszakába nyúló, 14 órás heves vita végeztével 50:46 arányban hagyták jóvá a törvénytervezetet. Amennyiben a szenátus is hasonlóan dönt, a kevesebb mint négymillió lakosú dél-amerikai ország lesz az első a világon, amely hatóságilag ellenőrzött keretek között legalizálja a könnyűdrognak számító marihuána fogyasztását.

Az egykori baloldali gerillából politikussá, majd Uruguay baloldali elnökévé választott José „Pepe” Mugica hónapok óta érvel a liberalizálás mellett, mondván, hogy az ellenőrzött termelés, piaci értékesítés gyakorlatilag a bűnözés, így a kábítószer-csempészet és így a drogmaffiák elleni harcot szolgálja. A felmérések szerint mintegy 180-200 ezren (a lakosság 5,5-6 százaléka) fogyasztanak viszonylagos rendszerességgel marihuánát. A törvénytervezet szerint az állam vállalja a cannabis-üzlet ellenőrzését, engedélyt ad bizonyos vállalatoknak a forgalmazásra. Engedélyezett lesz a magáncélú termesztés is: minden magántermelő 6 növénnyel rendelkezhet, de alakíthatnak „szövetkezeteket” is, 15 tag így 99 ültetvényt gondozhat. Az árusítás gyógyszertárakban történik majd. A termelők – ismét csak a törvénytervezet szerint – havi 40 grammal rendelkezhetnek saját fogyasztásra, de azt is gyógyszertáron keresztül legalizálhatják. Ennek megfelelően regisztrálniuk kell magukat. A marihuána reklámozása tilos, miként annak árusítása is kiskorú számára.

Uruguay egyébként a latin-amerikai országok közül hagyományosan is az egyik legliberálisabb. Tavaly legalizálták az abortuszt, s idén elsőként az egyneműek házasságát. Az Americas Quarterly folyóirat közelmúltban készített felmérést a nyugati kontinensen arról, hogy egyes adott államok milyen lehetőséget kínálnak a lakosoknak a szociális integrálódásra. A felmérés figyelembe vette a tanuláshoz, a munkahelyhez, az egészségügyhöz, a lakáshoz való hozzájutás lehetőségét is. Idén Uruguay került az első helyre, megelőzve Chilét és az Egyesült Államokat.

Ami a kábítószer-törvényt illeti, Uruguayban jelenleg az 1974-es rendelkezés az irányadó, amely – megszületésekor – szintén egyedülálló volt, ugyanis nem büntette a marihuána és más drogok fogyasztását, csak annak termelését és értékesítését. A helyi cannabis-párti civil kezdeményezés vezetőjét, Juan Vazt évekkel ezelőtt 11 hónapnyi börtönre ítélték, mert kertjében marihuána ültetvényt tartott. Most a törvénytervezetről azt nyilatkozta, hogy az ugyan nem tökéletes, de sokkal jobb az érvényben lévő rendelkezésnél.

Mint az MTI jelentette, az Amerikai Államok Szervezete üdvözölte az uruguayi kezdeményezést. A szervezet chilei főtitkára, José Maria Insulza annak a nézetnek adott hangot, hogy valójában a kábítószer-bűnözés elleni helyes stratégiáról van szó, a teljes tilalom ugyanis kudarcot vallott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.