Uránnyomok a lebombázott szíriai létesítmény környékén
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakembereinek jelentését a hatóság főigazgatója hamarosan átadja a kormányzótanácsnak, amely november 28-án ül össze.
Izrael annak idején azzal indokolta a légicsapást, hogy Szíria titokban hasadóanyagot gyárt. Damaszkusz mindvégig cáfolta ezt, most azonban - történetében először - a NAÜ előtt kell felelnie illegális nukleáris tevékenység gyanúja miatt.
"Az ügynökség úgy gondolja, elég információval rendelkezik ahhoz, hogy közvetlenül Észak-Korea és Irán után Szíria ügyét is napirendre tűzze" - fogalmazott egy magas rangú diplomata. Más diplomaták elmondták, az uránnyomokból még nem következik automatikusan az, hogy Szíria dúsított uránt tárolt al-Kibarban, a lebombázott sivatagi létesítményben, viszont mindenképpen kérdéseket vet föl, amelyekre választ várnak Damaszkusztól.
A 2007 szeptemberében végrehajtott izraeli bombázás után az Egyesült Államok olyan titkosszolgálati értesüléseket osztott meg a NAÜ-vel, amelyek szerint Szíriát - miután hathatós segítséget kapott Észak-Koreától - nem sok választotta el attól, hogy befejezze egy plutóniumtermelő üzem építését. A plutónium az atomfegyvergyártás egyik lehetséges alapanyaga; atombomba töltete lehet.