Urán nyomok vannak, mégsem bizonyított a szíriai atomreaktor terve
A megállapítást az az egyelőre nem nyilvánosságra hozott jelentés tartalmazza, amelyet a szervezet kormányzó tanácsa november 27.- 28.-i ülésén vitat meg. Melissa Fleming, a NAÜ szóvivője részleteket ugyan nem volt hajlandó elárulni, de a kiszivárgott értesüléseket nem is cáfolta, elsősorban pedig azt hangsúlyozta, hogy sokkal több információra van szükség. Ennek érdekében a NAÜ felszólítja Szíriát, hogy bocsássa a szakértők rendelkezésére mindazt az adatot, amely a továbblépéshez elengedhetetlen.
Izrael a 2007 szeptember 6.-i bombatámadást azzal indokolta, hogy a Szíriában titokban épülő atomreaktorban dúsítandó urán révén Damaszkusz nukleáris fegyvergyártásra készül. Az eredetileg az amerikai titkos szolgálattól származó értesülés szerint a reaktor észak-koreai segítséggel és technológiával épült. A támadás miatt Szíria napokig nem tett panaszt – csak jóval később fordult az ENSZ-hez. Időközben azonban még azokat az épületmaradványokat is megsemmisítették, amelyek a támadás után megmaradtak.
Az izraeli állítást a szakértők közül sokan megkérdőjelezték, elsősorban azt, hogy a reaktorban már lettek volna fűtőelemek. Szíria most azt állítja, hogy az urán nyomok valójában az izraeli muníciótól származnak. A NAÜ a kérdés tisztázására felveszi a kapcsolatot az izraeli illetékesekkel. A nemzetközi szervezet jelentése nem veti el teljesen azt a szíriai állítást, amely szerint a lebombázott – majd a földdel egyenlővé tett – épület más katonai célokat szolgált volna.
A szervezet bécsi központjában vannak olyan vélemények is, hogy a bombatámadás nem szíriai reaktort, hanem iráni előrejelző állomást ért. Utóbbi Teherán nukleáris létesítményeinek védelmét szolgálta az esetleges izraeli támadással szemben. Ami Iránt illeti, a NAÜ és Teherán viszonya ugyancsak megromlott: vagy két hónapja nincs közvetlen kapcsolatfelvétel. A legfrissebb jelentés szerint Teherán szorgalmasan fejleszti nukleáris kapacitását – továbbra is azt állítva, hogy békés felhasználásról, energiatermelésről van szó. A NAÜ számításai szerint a már működő 3800 urándúsító centrifugát jövő év elején újabb 3000-rel egészítik ki, miközben további 2200 fokozatos üzembe helyezése is szerepel a tervekben. A szakértők ehhez azt is hozzáfűzték, hogy szeptember óta nem nőtt a folyamatos urándúsítási tevékenység. A lassú fejlődésre azonban nincs magyarázat – mondják a bécsi központban.
Bécs