Unalomból törtek-zúztak Londonban
Elkészült a londoni Miniszterelnöki Hivatal által megrendelt jelentés a 2011 augusztusában, Londonban kitört zavargások elemzéséről. A National Centre for Social Research kétszáz fiatalt kérdezett meg a történtekkel kapcsolatban, akik közül ötvenen közvetlen tapasztalatokkal is rendelkeztek, azaz kivették részüket a Londonon kívül Manchesterben és Birminghamben is pusztító zavargásokban.
A felmérésből kiderül, hogy a fiatalok többsége épp iskolai szünetét töltötte és egyszerűen nem volt más dolga, vagy csak egy jó bulinak tekintette a zavargásokat. Többségük élvezte a törés-zúzással, rablással, fosztogatással járó izgalmakat, de jelentős szerepet játszott szabad rablás is, melynek szellemében a szegényebb, vagy munkanélküli fiatalok máskülönben megfizethetetlen árucikkekkel örvendeztette meg magát.
Volt azonban a randalírozóknak egy másik csoportja is, akiknek már korábban is meggyűlt a bajuk a hatóságokkal és elsősorban törleszteni akartak. A vallomásokból kiderült az is, hogy a legtöbb fiatal szemében visszatetszést keltettek a parlamenti képviselők költségelszámolási csalásai, illetve a bankárok pénzsóvársága saját helyzetükkel összehasonlítva. Különösen a fekete fiatalemberek panaszkodtak a kérdezőbiztosoknak arra, hogy a rendőrség semmilyen megbecsülést sem mutatott irányukba és aránytalanul gyakran igazoltatta őket.
A vizsgálat megerősítette azt a - már az arab tavasz forradalmainál is megfigyelt tényt - hogy a BlackBerry Messenger szolgáltatás, illetve a Facebook és Twitter lendületet adtak a spontán szervezkedésnek. A megmozduláshoz csatlakozókat a híradások is felbátorították, hiszen különösen a kezdeti időszakban jól látszott a rendőrség számbeli hátránya és a kirendelt erők bizonytalansága.
A The Times napilap úgy értékeli az összefoglalót, hogy az nem igazolja a munka- és nyugdíjügyi miniszter, Iain Duncan Smith elméletét, mely szerint szervezett bandák voltak felelősek a történtekért. A társadalomkutatók az opportunizmusban, a boldogtalanságban és abban a tévhitben látják az okokat, hogy a kicsapongásokat és bűncselekményeket meg lehet úszni.