A junta győzött Guineában a jelek szerint
Moussa Camara százados, a keddi államcsíny vezetője előzőleg rádióbeszédében közölte: amennyiben a kormány tagjai és a hadsereg vezetői nem jelentkeznek péntekig, az ultimátum lejártát követően hajszát indítanak ellenük az egész ország területén. Souaré a puccs óta nem mutatkozott a nyilvánosság előtt, de egy szerdai telefoninterjúban még azt közölte: ellenőrzése alatt tartja az országot.
A miniszterek csütörtökön összegyűltek a miniszterelnök házánál, és a katonai vezetőkkel együtt mentek a laktanyába. Egyelőre nem tudni, mit terveznek velük a puccsisták, akik a tartományi vezetőket katonai parancsnokokra cserélték le.
A főváros, Conakry utcáin nyugalom van, bár az üzletek jó része nem nyitott ki, és az utcákon katonák járőröznek. A külföldi érdekeltségű bányákat láthatóan nem érintette a hatalomátvétel. Guinea a világ legnagyobb bauxitexportőre.
Camara százados a puccsisták vezére rádióbeszédében megerősítette, hogy két év múlva, 2010 decemberében elnökválasztást rendeznek az országban, egyúttal közölte, hogy nem kívánja magát jelöltetni. "Soha sem törekedtem a hatalomra" - jelentette ki.
A hétfőn elhunyt Lansana Conte elnök 1984-ben maga is államcsínnyel került hatalomra, elődje, Ahmed Sekou Touré halála után. Ezt követően három elnökválasztást is megnyert 1993-ban, 1998-ban és 2003-ban. Ugyanakkor minden választáskor csalással vádolta őt az ellenzék. Különösen a legutóbbi eredmény volt feltűnő, amikor a sokak által népszerűtlennek tartott államfő a voksok 95 százalékát mondhatta magáénak.
Az Egyesült Államok, az Afrikai Unió, az Európai Unió és az ENSZ egyaránt elítélte a demokratikus eljárások felrúgását Guineában, akárcsak Afrika más országaiban az idén. Mauritániában szintén katonai hatalomátvétel volt augusztusban, Kenyában és Zimbabwéban pedig a választásokat kísérte féktelen erőszak.