Ukrajnának kalapozik az EU
"Az EU olyan nemzetközi támogatási csomagon dolgozik, amely rövid, közép- és hosszú távon pénzügyi segítséget nyújtana Ukrajnának" – mondta újságírók kérdésére Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője. Hozzátette, az EU célja Ukrajna politikai és gazdasági stabilitása.
Olli Rehn pénzügyi EU-biztos és Catherine Ashton, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is tárgyal a különböző hitelszervezetekkel. Stefan Füle bővítési EU-biztos pedig az EBRD elnökével találkozik, igaz, Brüsszelben hozzáteszik, ez korábban egyeztetett találkozó. Brüsszeli remények szerint most, hogy Viktor Janukovics volt ukrán elnök elmenekült, a tagállamok hajlandók lesznek nagyobb pénzügyi segítséget nyújtani Ukrajnának. "A segítségnyújtás mértéke és tempója fel fog gyorsulni" – mondta egy bizottsági forrás. Elismerte, hogy a pénzügyi támogatás alapvetően a társulási egyezmény és a szabadkereskedelmi megállapodás aláírásától, illetve gazdasági reformoktól függ, de ha Brüsszel lát erre hajlandóságot az új ukrán vezetés részéről, akkor gyorsabban is érkezhet a pénzügyi segítség.
"Készen állunk, hogy azonnal segítsünk, amint felveszi valaki a telefont a másik oldalon" – mondta a hétvégén George Osborne brit pénzügyminiszter Ukrajnáról. Bizottsági források szerint az EU-n kívül Japán és Norvégia szállhat be, de tárgyalnak az Egyesült Államokkal, Kínával és Törökországgal is a lehetséges pénzügyi segítségről. Brüsszel Oroszországot is szeretné bevonni a pénzügyi csomag összeállításába, és igyekeznek kerülni a konfrontációt Moszkvával. Nemzetközi donorkonferencia összehívását azonban egyelőre nem erősítették meg Brüsszelben.
"Az EU kész aláírni a társulási egyezményt és a szabadkereskedelmi megállapodást a májusra tervezett választások után" – közölte Olivier Bailly szóvivő. Hozzátette, nem azért, mintha az átmeneti kormány nem lenne legitim, de az EU a lehető legszélesebb politikai felhatalmazás mellett szeretné aláírni a dokumentumokat. Háttérben EU-tisztségviselők azt is elmondják, azt várják Ukrajna új vezetőitől, hogy a társulási egyezménnyel kapcsolatos, a múlt hónapokban tapasztalható lejárató kampányt megfordítsák, és javítsanak a megállapodás általános megítélésén.
Catherine Ashton, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn már Kijevben tárgyalt, és nem csak a pénzügyi támogatásról. A bizottsági szóvivő szerint nemcsak ukrán, de orosz „partnereivel” is kapcsolatban áll.
Egyelőre nincs szó arról, hogy az EU tagállamai a tagság lehetőségét is felvillantanák Kijev előtt. Olli Rehn ugyanakkor azt hangoztatta a hétvégén, hogy Európának fel kell nőnie a történelmi pillanathoz, és közép-, hosszú távon a tagság perspektíváját kell nyújtania Ukrajnának, amennyiben az ország teljesíti a csatlakozás feltételeit.