Ukrajnának ütőkártyát ad a kezébe az orosz döntés
Valerij Nyesztyerov, a Sberbank Investment Research elemzője a Kommerszantnak nyilatkozva úgy vélte, hogy Moszkva nem jár jobban Törökországgal, mert az nem fog lényegesen több orosz gázt venni, ugyanis arra törekszik, hogy különböző forrásokból szerezze be az energiahordozót, például Azerbajdzsánból és Iránból. Másrészt Oroszország Törökországot választva nem szabadul meg a gáztranzittal járó kockázatoktól, ugyanis Ankara nem könnyű tárgyalófél, nemegyszer változtatott már álláspontján és mondott fel megállapodásokat.
A Vedomosztyi című üzleti-politikai napilapban Dmitrij Marunyics, a Kijevi Energiastratégiai Intézet igazgatója nem zárta ki, hogy Oroszország csupán az Európai Uniót zsarolja a Déli Áramlat leállításáról szóló hétfői bejelentéssel. Szerinte Magyarország, Szlovénia, Ausztria, a beruházás támogatói most aktivizálhatják magukat, hogy rávegyék az Európai Bizottságot: támogassa a gázvezeték megvalósítását. Dmitrij Alekszandrov, az orosz Univer befektetési csoport igazgatója arra mutatott rá, hogy a Törökországon át vezető gázvezeték ugyan 10-12 milliárd euróval olcsóbb lesz, de nem oldja meg az orosz földgáz eljuttatását a végső fogyasztókhoz, Ausztriába és Olaszországba.
A Vedomosztyi felhívta a figyelmet arra, hogy Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója említést sem tett a Déli Áramlat Fekete-tenger alatti szakaszának megépítésére kötött megállapodásokról és a South Stream Transport B.V.-ről. A lapnak nem kívánták kommentálni az ankarai bejelentést a konzorcium többi tagjánál: sem az olasz ENI, sem a francia EDF energetikai cégnél. A német Wintershall sem válaszolt az orosz újság megkeresésére.
A lenta.ru orosz hír- és elemző portálnak nyilatkozó Jurij Sevcov európai integrációs ügyekkel foglalkozó szakértő arra mutatott rá, hogy Kijevben nem fogadták kitörő örömmel Putyin ankarai bejelentését. A szakértő ezt azzal magyarázta, hogy az ukrán vezetés sokkhatás alá került, minthogy a "játékszabályok" radikálisan megváltoztak. A stabil gáztranzit biztosítása érdekében pedig az Európai Uniónak meg kell akadályoznia az ukrán belpolitikai "összeomlást", valamint Kijev és Moszkva kapcsolatainak kiéleződését, mert az megbéníthatja a tranzitot. Az uniónak ez sokba fog kerülni, és nem kecsegtet jó kilátásokkal - tette hozzá a szakértő.
Ön szerint Magyarországnak jót tesz a Déli Áramlat leállítása? Itt szavazhat!