Ukrajna: ősszel jöhetnek a parlamenti választások

Nyilvános ülésen dönt a bíróság az ukrán elnökválasztás eredményét vitató panaszokról, amelyeket a szavazatok alapján alulmaradt Juljia Timosenko nyújtott be. A kormányfő gyors elmozdításának nincs értelme, egy előre hozott választásnak viszont a pártok egyike sem örül feltétlenül.

A bírósági döntés várható kimenetelét jelzi, hogy a parlament keddi döntése szerint a szavazatok alapján győztes Viktor Janukovics beiktatására február 25-én sor kerül. A politikai patthelyzetet ez nem is oldja fel a gazdasági nehézségekkel küzdő 47 milliós országban.

– Timosenko már nem az eredmény megváltoztatásáért küzd, hanem azért, hogy választói szemében továbbra is vezető politikus maradjon.– mondta lapunknak Mihail Pogrebenszkij. A kijevi politológus szerint a pozícióharc a bíróság döntése után lezárul és Janukovics hivatalba lép. A helyzetet azonban nehezíti, hogy az új elnök mögött álló Régiók Pártja (PR) kormányalakítási feladata ezzel nem oldódik meg. – Nincs a pártnak megfelelő terve, mivel a többség megszerzéséhez olyan kompromisszumokat kell kötnie, amelyek a gazdaság ellenőrzését teszik lehetetlenné a számára - vélte a politológus, megjegyezve, hogy működő kormánytöbbség hiányában nincs értelme eltávolítani posztjáról a kormányfőt. Erre kedden - a PR több képviselőinek nyilatkozata ellenére – nem is került sor.

– Timosenko az új kormány megalakításáig ügyvivőként maradna a posztján, így a koalíciós tárgyalások befejeztéig nincs értelme a bizalmatlansági indítványnak - jelentette ki a PR külügyminiszteri posztjának várományosa. Leonyid Kozsara azonban hozzátette: a koalícióban bármilyen kombináció elképzelhető, a szövetségre eleve hajlandó kommunista párton (KPU) és a házelnök vezette Litvin Blokkján (BL) át beleértve a távozó elnök, Viktor Juscsenko mögött álló, bár meglehetősen megosztott Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelmet (NU-NSZ) és részben akár Julia Timosenko Blokkját (BJUT) is. Kozsara szerint azonban az kizárt, hogy olyan megegyezés szülessen, amelynek eredményeképp Timosenko a posztján maradhatna.

A lehetséges kormányfők között van azonban az elnökválasztáson váratlanul 13 százalékot szerzett Szergej Tigipko, akinek a második forduló előtt Timosenko is felajánlotta a miniszterelnöki posztot. A Nemzeti Bank egykori elnöke azonban nem állt ki egyik jelölt mellett sem, de utalt arra, hogy bármelyik győztessel kész lenne kormányfőként együtt dolgozni, megfelelő feltételekkel.

– Sikertelen tárgyalások esetén rendkívüli parlamenti választások is jöhetnek ősszel - mondta Kozsara, megjegyezve, hogy a PR nem szorgalmazza ezt a forgatókönyvet. Ahogyan a BL és a KPU sem. De nem feltétlenül kedvezne az NU-NSZ-nek és a BJUT-nak sem. – Most patthelyzet van, ami parlamenti választásokhoz is vezethet, de ez nem célunk - jelentette ki a BJUT parlamenti képviselője. Vlagyimir Polohalo szerint azonban ezt csak akkor kerülheti el a PR, ha a BL és a KPU mellett megszerzi a 72 fős NU-NSZ felének támogatását. (A koalíciót jelenleg a BJUT, az NU-NSZ és a BL alkotja.) – Ha sikerül az NU-NSZ több tagját megvenni, akkor lesz koalíció - vélte Polohalo, nem zárva ki, hogy erre a BJUT néhány képviselője is hajlandó lehet. Szervezett formában a BJUT-PR koalíció azonban szerinte valószínűtlen.
Polohalo azonban maga is biztos benne, hogy az államfői poszt sorsa eldőlt, függetlenül a bírósági fellebbezéstől. – A Nyugat sietve gratulált Janukovicsnak, így hiába megalapozottak a panaszaink, a döntés egyértelmű – mondta a politikus utalva arra, hogy a nemzetközi szervezetek alapvetően megfelelőnek minősítették az elnökválasztást.

Julija Timosenko. Megy is, marad is
Ukrainian Prime Minister Yulia Tymoshenko gets into the car as she leaves the parliament building in central Kiev, February 16, 2010. REUTERS/Vladimir Sindeyev (UKRAINE - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.