Ukrajna: diplomácia a harcok árnyékában

Mind a kormányerők, mind az orosz és oeosazpárti lázadók katonai sikerekről számoltak be Kelet-Ukrajnában, ahol kedden is súlyos harcok voltak.
Arszen Avakov megbízott belügyminiszter közölte: a „terroristaellenes műveletek aktív támadó szakasza" indult meg a régió függetlenségéért küzdő erők egyik bástyájának számító Szlavjansznál. A szeparatisták beszámolója szerint a kormányerők több tucat páncélost vontak össze a környéken, és a légierő gépei is megjelentek a település fölött. A lázadók több őrhelyét és létesítményét lerombolták – tudatta Avakov, Olekszandr Turcsinov ügyvivő államfő pedig arról számolt be, hogy Donyeck közelében „nagyszámú terroristát semmisítettek meg" egy ipari negyedben lévő, álcázott táborban. A lázadók viszont megtámadták a hadsereg egyik menetoszlopát, és azt állítják, hogy ismét lelőttek egy helikoptert, sőt egy vadászgépet is, valamint ártalmatlanná tettek több páncélost.
Szeparatista ellenőrzőpont a kelet-ukrajnai Druzskovkánál
Szeparatista ellenőrzőpont a kelet-ukrajnai Druzskovkánál
Gleb Garanich / Reuters

A kelet-ukrajnai „terrortevékenység" miatt eddig 181 ember, köztük 59 katona, halt meg – jelentette be Oleh Mahnyitszkij ideiglenes főügyész, míg a tisztogatóakcióik szóvivőjének becslése szerint a szeparatista harcosok közül több mint háromszázat öltek meg. A szlavjanszki lázadók vezére ugyanakkor azt mondta, hogy a harcok miatt már elmenekült a város lakosságának mintegy negyven százaléka.

Az összecsapások humanitárius következményéire hívja fel a figyelmet Oroszország abban a határozattervezetében, amelyet most terjesztett az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé. A hangsúlyozottan „nem politizált" dokumentum egyebek között az erőszak leállítását és a konfliktusövezetből távozni vágyók számára humanitárius folyosók megnyitását javasolja. Ukrajna azonban attól tart, hogy Moszkva ezeket a lázadók felszerelésére használná fel, míg az USA képmutatónak nevezte a kezdeményezést, mondván, Oroszország kulcsszerepet játszik a konfliktusban.

A következő napokban a diplomácia is elsősorban Ukrajnáról szól majd. Az ország megválasztott államfője, Petro Porosenko, akinek hivatalos beiktatása szombaton lesz, szerdán Varsóban találkozik Barack Obama amerikai elnökkel, majd Franciaországba utazik az 1944-es normandiai partraszállás évfordulójáról megemlékező ünnepségre. Ezen ott lesz Vlagyimir Putyin orosz államfő is, így bizonyára összefutnak majd, bár – mint a Kremlben bejelentették – hivatalos megbeszélést nem terveznek. Francois Hollande francia elnök, Angela Merkel német kancellár és David Cameron brit kormányfő viszont biztosan tárgyal Putyinnal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.