Ukrajna: A hadsereg nem áll le
Bányászok tüntettek Donyeckben a régióban önkényesen kikiáltott népköztársaság mellett. A kelet-ukrajnai iparváros központjában tartott, legfeljebb ezer fős nagygyűlést a legnagyobb ágazati szakszervezet hívta össze. Ez a Reuters jelentése szerint szoros kapcsolatban van a februárban megbuktatott államfő, Viktor Janukovics egykori politikai bázisát adó Régiók Pártjával. A demonstrációtón a Gyenyisz Pusilin a térség függetlenségéért küzdő erők egyik vezetője kijelentette: egyre több önkéntes lépi át Oroszország felől Ukrajna határát, hogy segítse az úgynevezett Donyecki Népköztársaságot.
Az ukrán sajtóban időről időre visszatérő információ szerint a szakadárok oldalán Oroszországból érkezett csecsen alakulatok is harcolnak – szerdán még egy őrizetben lévő, grozniji születésű férfi útlevelének másolatát is közzétették. Ramzan Kadirov csecsen elnök azonban tagadta ezeket a híreket. „Ha láttak csecsent a konfliktusövezetben, az az ő magánügye" – mondta.
A hétfő-keddi véres harcok után szerdán csak kisebb lövöldözések hangját lehetett hallani Donyeckben, ahol az UNIAN hírügynökség jelentése szerint a szeparatisták este tíztől reggel hatig kijárási tilalmat rendeltek el. A városban újabb barikádok épülnek, a repülőtér még mindig nem működik. A kijevi hadvezetés azonban azt ígéri, hogy folytatják a „terrorellenes műveletnek" nevezett tisztogatóakciókat, ám célirányosan fogják támadni a lázadók bázisait.
Moszkva viszont Kijevet szorongatja: Alekszej Miller, a Gazprom állami gáztársaság elnöke bejelentette, hogy június 7-től 5,2 milliárd dollárra nő Ukrajna tartozása. A Gazprom korábban azzal fenyegetőzött, hogy a jövő héttől leállíthatják az ukrajnai gázszállításokat, ha Kijev nem fizeti ki előre azok árát.
Téma lesz az ukrán válság az orosz és a francia elnök tárgyalásain is. Vlagyimir Putyin és Francois Hollande a jövő csütörtökön, a második világháborús, normandiai partraszállás évfordulójáról megemlékező ünnepség előtt találkozik a párizsi Elysée-palotában. Ez lesz az első alkalom, hogy a Krím orosz bekebelezése óta vezető nyugat-európai politikus fogadja Putyint, aki – mint egyik tanácsadója közölte – csak akkor gratulál majd az ukrán elnökválasztás győztesének, Petro Porosenkónak, ha megszületik a voksolás végeredménye. A szavazatok csaknem 99 százalékának összesítése után Porosenkónak 54,7, a második Julija Timosenkónak pedig 12,8 százaléka van.