Újság és busz nélkül maradt Itália

Nápolyban a nyáron is betlehemi szobrocskákat áruló utcában az apró agyagfigurák száját bekötötték az újságírók sztrájkja iránti szolidaritásként. Maga a sajtó azonban megkérdőjelezte a hírszünet értelmét. Az olaszokat közelebbről érintette a busz- és metrósztrájk, de tiltakoznak az egyetemi tanárok és a rendőrök is.

Majdnem teljes volt a hírcsend pénteken Olaszországban az újságírók országos szövetsége (FNSI) által meghirdetett sztrájkon. A legnagyobb példányszámú napilapok nem jelentek meg, kivéve a médiacézár-miniszterelnök Silvio Berlusconi birtokolta lapokat. A közszolgálati és kereskedelmi televíziók-rádiók hírműsorai helyett sztrájkfelhívást olvastak fel. Nem frissítették az internetes hírportálokat sem.

„Az információ-szolgáltatás felfüggesztése azt mutatja meg, mekkora csenddel szembesülnének az olaszok a kormány igazságügyi-média törvényével” – hangoztatta az FNSI. Az egynapos sztrájk viszont nem állította le a hatósági lehallgatások és ezek sajtóközlését korlátozó törvénytervezet parlamenti útját.
„Ha nem az én kormányom javasolta volna, a sajtó nem tiltakozna ellene” – üzente Berlusconi, aki elmondása szerint régóta nem néz tévéhíradót, nem olvas újságot (még a sajátjait sem), mert csak felidegesíti magát.

A sztrájk azonban az újságírókat is megosztotta. Miként a sztrájkhoz csatlakozó Avvenire, a püspöki kar napilapjának még csütörtöki vezércikke írta: egyáltalán nem biztos, hogy a hallgatás volt a legmegfelelőbb eszköz arra, hogy a közvéleménnyel tudassák,  az információhoz való hozzájutás kollektív joga forog veszélyben. „A sajtószakmának megvannak a szabályai. Ha törvénnyel tesznek az újságírókra szájkosarat, az olvasókat taszítják szolgasorba!” – írta az Avvenire.
Az olaszok hozzászoktak az évente kétezer sztrájkhoz, és most is inkább a közlekedési dolgozók hétvége előtti 24 órás munkabeszüntetése érintette őket érzékenyen. Vasutasok, buszvezetők, metrósok a két éve lejárt ágazati szerződésük megújítását követelték. Ám a gazdasági válságot a nyár eleji újabb nyugdíjreformmal is a bőrén tapasztaló közvélemény figyelmét nem kerülték el az egyre feszültebb tüntetések szlogenjei. Nem munkát és bért, hanem politikaváltást követelnek.

A hetvenes éveket idézi a gyárbezárások ellen tiltakozó Fiat-munkások harca a rendőrökkel („Nem szégyellitek magatokat, ti is olyan szegények vagytok mint mi!” – kiabálják a gumibotozó rendőröknek a munkások.) Az  utóbbi napokban a legnagyobb szakszervezet, a CGIL rendezett általános sztrájkot a kormány megszorító csomagja ellen, amellyel szemben az ellenzéki pártok is tüntettek.

A bíróságokon a Berlusconi-kormány igazságügyi reformja miatt sztrájkolnak, a tartományi elnökök (a kormánypártiak is) a pénzügyminiszter költségvetési elképzelései ellen. A rendőrök közölték: az utcára vonulnak, ha elveszik tőlük 13. havi fizetésüket. A római egyetemen a tanárok éjszaka vizsgáztatnak az oktatási támogatás-csökkentés miatt.  „Én vagyok a legnépszerűbb politikus Európában!” – ismétli Silvio Berlusconi, azzal fenyegetve, hogy ha a szövetségesei nem szavazzák meg az újabb gazdasági csomagot, az egész kormány csomagolhat. „A nehéz időkben bátorságra van szükség” – hirdeti Berlusconi, és ez a jelszava a kormányfő leváltására készülő volt szövetségeseknek és az ellenzékieknek is.

Utasok a római Termini állomáson. Berlusconi csomagolással fenyeget
REFILE - CORRECTING GRAMMAR Passengers walk with their luggage at Termini station in downtown Rome July 9, 2010. A 24-hour strike, called by Italy's main trade unions CGIL, CISL and UIL, was held in protest against work conditions and slow progress in the renewal of the national transport worker's contract, which expired in December 2007. REUTERS/Max Rossi (ITALY - Tags: CIVIL UNREST TRANSPORT EMPLOYMENT BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.