Újraválasztották Kim Dzsong Ilt
Szavazókörzetében egyhangúlag ismét képviselőnek választották Kim Dzsong Il észak-koreai diktátort a sztálinista országban tartott parlamenti választásokon. A 333-as szavazókörzetben az összes választó Kimre adta voksát, és ezzel ismét kifejezésre juttatta "megingathatatlan elszántságát, hogy kész az államfő önfeláldozó védelmére" - ismertette hétfőn a KCNA hivatalos hírügynökség az előző napi választást.
Megfigyelők az utódlás szempontjából nagy jelentőséget tulajdonítanak a mostani szavazásnak, kíváncsian arra, hogy bekerül-e a Legfelsőbb Népi Gyűlésbe Kim Dzsong Un, az észak-koreai vezető legkisebb fia, akit a 67 éves diktátor legesélyesebb utódjának tartanak. „Ez lenne az első lépés Kim Dzsong Un számára azon az úton, hogy apja örökébe lépjen”, mert a parlamenti képviselőség ugródeszka lehet felsőbb tisztségek betöltéséhez – fejtegette korábban Szong Jang Szun dél-koreai parlamenti képviselő, az egyik Észak-Korea-szakértő.
A mostani parlamenti választás tavaly augusztusban lett volna esedékes, de minden indoklás nélkül elhalasztották. Akkoriban olyan hírek terjedtek el, hogy Kim Dzsong Ilt szélütés érte, amit alátámasztani látszott, hogy a „Kedves Vezető” hosszú időre eltűnt a nyilvánosság elől. Azóta úgy tűnik, Kim Dzsong Il felépült, de az utód személyéről továbbra is folynak a találgatások. Az a híresztelés, miszerint az észak-koreai vezető három gyermekének egyikét fogja megnevezni utódjának, azért tartja magát, mert a hatalmat hagyományt teremtő módon ő is apjától, az országot alapító Kim Ir Szentől örökölte meg.
A 687 fős Legfelsőbb Népi Gyűlést öt évre választják, és lényegében pecsétnyomó gépezetként működik: évente egyszer vagy kétszer ül össze, hogy jóváhagyja a kormány döntéseit. Választásra minden 17. életévét betöltött észak-koreai állampolgár jogosult, szavazókörönként egy jelölt indult, akit az állampárt, az 1945-ben alapított Koreai Munkapárt választott ki. A végső eredményeket még hétfőn közzéteszik.
Elnémult a forró drót
Az ezzel párhuzamosan hétfőn Dél-Koreában kezdődött közös dél-koreai-amerikai hadgyakorlatra válaszul Phenjan előbb bejelentette, hogy a teljes harckészültségbe helyezte haderejét, majd közölte: háborús cselekedetnek fogja tekinteni és azonnal megtorolja, ha esetleg megsemisítik kilőni tervezett ballisztikus rakétáját.
Észak-Korea Taepodong-2 típusú rakétával tervez kísérletet, állítása szerint polgári célú űrprogramja részeként. Az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea azonban közölték, nem látnak különbséget aközött, hogy műhold pályára állítása vagy fegyverpróba a cél: Észak-Koreának az érvényben lévő ENSZ-határozatok szerint tilos bármilyen ballisztikus rakétát indítania.
Phenjan a múlt héten azzal állt elő, hogy a március 20-ig tartó hadgyakorlat alatt nem tudja garantálni a légtere közelében elhaladó dél-koreai polgári repülőgépek biztonságát. A burkolt fenyegetés miatt több légitársaság megváltoztatta repülési útvonalát.
Hétfőn a 12 napos hadgyakorlat idejére megszüntette az észak- és dél-koreai hadsereg közötti forródrótot is, olyan időszakban fosztva meg a két országot az egyetlen közvetlen kommunikációs eszköztől, amikor egy véletlen összetűzésből is szabályos ütközet alakulhat ki.
A két ország által közösen működtetett keszongi ipari parkban mintegy 570 dél-koreai alkalmazott rekedt, mert Phenjan és Szöul a forródróton tájékoztatta egymást az észak-koreai határvároson, Keszongon átmenő áru- és személyforgalomról is, ami most leállt a telefonösszeköttetés felfüggesztése miatt. Az ott maradt dolgozók közül hétfőn mintegy nyolcvanan akartak visszatérni Dél-Koreába, de mostanáig egyik sem tudta átlépni a határt.
Előzőleg csaknem 700 dél-koreai akart visszamenni Keszongba, akik jelenleg a határ dél-koreai oldalán vesztegelnek - közölte helyi idő szerint hétfő délután a szöuli országegyesítési minisztérium, és a forródrót haladéktalan helyreállítására szólította fel Phenjant. A tárca tudomása szerint az észak-koreai városban rekedt dél-koreaiak biztonságban vannak.
Az ezévi hadgyakorlat kiterjedtebb, és hosszabb ideig tart, mint a korábbi években – incidensek nélkül lezajlott – hasonló gyakorlatok. A hadgyakorlaton, amelyen az amerikai és a dél-koreai erők együttes védelmi képességét tesztelik, 26 ezer amerikai katona vesz részt, s egy amerikai repülőgép-hordozó anyahajót is bevetnek.
A két Korea között technikailag még mindig hadiállapot van, mert 1950 és 1953 közötti háborújuk nem békeszerződéssel, csak fegyverszünettel zárult.