Újratárgyalják Mubarak perét
Új bizonyítékok nélkül, de újratárgyalják Egyiptomban a tavaly életfogytiglanra ítélt Hoszni Mubrak volt államfő perét – döntött vasárnap egy kairói törvényszék. Ali Abdel Rahman bíró szűkszavú bejelentése szerint a testület elfogadta a 84 éves exelnök fellebbezési kérelmét, így Mubarak még egyszer leülhet a vádlottak padjára.
A volt államfő valószínűleg enyhített ítéletben reménykedik; bár egyik ügyvédje, Mohamed Abdel Razek szerint új bizonyítékot sem ellene, sem mellette nem vesznek figyelembe, rogyadozó egészségi állapotára tekintettel lehet az új összetetelű törvényszék a megismételt per során. Mubarakot tavaly június 2-án azzal a váddal ítélték életfogytiglanra, hogy a 2011-es forrradalom kitörése után ő és rezsimje több más tagja parancsot adott a biztonsági alakulatoknak, lőjenek a tüntetők közé a Tahrír téren és máshol is. A tíz hónapon át tartó per fordulóit az exállamfő hordágyon fekve, egy számára külön elkerített tárgyalótermi ketrecben hallgatta végig. Vasárnap egyébként Mubarakéval együtt elfogadták belügyminisztere, a szintén életfogytiglanra ítélt Habib al-Adli fellebbezését is.
Mubarak és rezsimje ellen 2011. január 25-én tört ki a forradalom. Az elnök február 11-én lemondott; akár halálra is ítélhették volna a forradalom 850 áldozata miatt. Az egyiptomi exállamfőnek ezenkívül korrupciós vádakkal is szembe kellett és szembe kell néznie. Szombaton például arról faggatták, miért fogadott el milliós ajándékokat az ország vezető lapjától és a rezsim szócsövétől, az Al-Ahramtól. Amióta a rácsok mögött él, Mubarak egészségéről és baleseteiről egyre többször röppennek fel hírek: nemrég állítólag azért kellett katonai kórházba szállítani, mert elesett a börtöne zuhanyzójában.
Azt, hogy a fellebbezésének helyt adtak, a bejelentés után több tucat híve ünnepelte a törvényszék épülete előtt. „Szeretünk, elnökünk!”, „Éljen az igazság!” – skandálták az AFP hírügynökség jelentése szerint. A forradalom áldozatainak a hozzátartozói ehhez képest azt mondják, hogy Mubarakot felelősségre kellett volna vonni a harmincéves elnöksége alatt elkövetett visszaélésekért, így azért a korrupcióért is, amely alól júniusban felmentették. Az exállamfő két fia, Gamal és Alaa korrupciós vádak – többek között tőzsdemanipuláció – miatt szintén börtönben ül.