Újra tízezrek a bangkoki utcákon

Az ellenzék szimpatizánsai megakadályozzák, hogy a politikai pártok képviselői regisztrálhassanak a február 2-ra kitűzött választásokra. A feszültség nem kedvez a turizmusra épülő thaiföldi gazdaságnak.

Bangkokban hétfőn több ezren vették körül a Din Daeng kerületben lévő stadiont, hogy így akadályozzák meg a politikai pártok képviselőinek jelentkezését, regisztrációját a február 2-ára kitűzött választásokra. Mindössze kilenc pártnak sikerült a nap folyamán, miközben további 24 párt a rendőrséghez nyújtott be panaszt, mert az ellenzék, a magát a Nép Demokratikus Reformbizottságának nevező mozgalom szimpatizánsai nem engedték be őket a stadionba.

A rendőrség becslése szerint vasárnap több mint kétszázezren tüntettek a thaiföldi főváros különböző pontjain a Jinglak Sinavatra vezette kormány azonnali lemondását követelve. Ha a becslés helytálló, akkor ez volt eddig a legnépesebb demonstráció november dereka óta, amikor az ellenzéki Demokrata Párt korábbi miniszterelnök-helyettese, Szuthep Taugszuban az utcákra szólította az embereket “a népi hatalom” kivívása, a mostani kormány megdöntése érdekében. Az ellenzék fő jelszava, hogy a Sinavatra-klánnak véglegesen távoznia kell Thaiföldről. Jinglak mostani kormányfő bátyja, Thakszin Sinavatra 2001-ben, majd 2005-ben is választásokon győzött, ám egy évvel később vértelen katonai puccs döntötte meg, s korrupciós vádak elől külföldre távozott száműzetésbe. Ám azóta is a választásokon Thakszin utódpártja győzött, elsősorban az ország északi szegényebb részén élő parasztok voksainak köszönhetően.

A novemberben újraindult bangkoki tüntetések közepette Jinglak miniszterelnök azzal kívánt békés megoldást ajánlani, hogy feloszlatta a parlamentet, és február 2-ra előrehozott választásokat írt ki, de elutasította az ellenzék követelését, hogy a hatalmat adja át egy nem választott népi tanácsnak. A Thailföldön nagy becsben tartott Bhumibol király rendeletével áldását adta Jinglak forgatókönyvére, s az ellenzéki Demokrata Párt ezúttal, legalábbis eddig nem tudta maga mellé állítani a három fegyvernem parancsnokait.

A Demokrata Párt a napokban hivatalosan is bejelentette, hogy nem hajlandó részt venni a tervezett választásokon. Ennek nyomatékosítására vonultak most a hétvégén újra a bangkoki utcákra a tüntetők, akik ragaszkodnak Jinglak lemondásához és a hatalom átadásához a Szuthep által javasolt népi tanács megalakításához. Ennek lenne a feladata egy politikai reform kidolgozása. Ennek részletei nem világosak, csak a cél, kimondani, hogy a Sinavatra-klán többé nem vehet részt a politikai életben, majd csak utána lehet demokratikus választásokat tartani.

Ez a pillanatnyi helyzet. Jinglak és pártja, a Puea Thai eddig óvatosan kerülte az erőszakos konfrontációt, nem mozgósította a vörös ingeseket, akik a demokrata párti kormányzás idején, 2010-ben hetekre elfoglalták Bangkok egyik fontos közlekedési kereszteződését. Akkor a katonaság erőszakkal, mintegy 90 halálos áldozat árán számolta fel a demonstrációt. Jinglak nyilvánvalóan szeretné elkerülni, hogy a katonaságnak oka legyen a beavatkozásra. Így viszont jelenleg bizonytalan a választások sorsa, miközben a helyzet egyre feszültebbé válik. Jellemző, hogy a thai fizetőeszköz, a baht négyéves mélypontra került, s – mint a Reuters jelentette – a tőzsde is mélyrepülésbe kezdett.

 

Kormányellenes tüntetők a thai fővárosban. Nem akarnak választani
Anti-government protesters shout slogans as they block the gate of the Thai-Japan youth stadium in central Bangkok December 23, 2013. The Thai baht plumbed its lowest level in almost four years on Monday as a political crisis grew more intractable, with anti-government protesters attempting to stop candidates from registering for a February election. REUTERS/Chaiwat Subprasom (THAILAND - Tags: POLITICS CIVIL UNREST BUSINESS) - RTX16S7L
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.