Hiába a tűzszünet, újra tüntetőket öltek Szíriában
Öt embert öltek meg a biztonsági erők azokon a tüntetéseken, amelyeket Szíriában az ellenzék tartott pénteken Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen. Országszerte több városban dördültek el a fegyverek: a londoni székhelyű Szír Emberjogi Figyelőközpont szerint a katonák Hamaában, Deraában és Navában is lőtték a tüntetőket. Az ellenzéki felhívások nyomán egyébként több tízezer ember vonult az utcákra. Bár a kormány és az ellenzék egyaránt a csütörtökön életbe lépett tűzszünet megsértésével vádolja egymást, ez, ha törékeny is, de tart, a kormányerők legalábbis tartózkodnak a nagyszabású támadások elindításától. Ami viszont még várat magára, az az, hogy az utcákat is elhagyják: a városokban még mindenhol ott vannak a mesterlövészek és a rendőrök – ők gyakorta civil ruhában –, a háttérben az elmaradhatatlan tankokkal. A kép ellentmondásos: volt, ahol a tüntetőkre gumibotokkal, éles lövedékkel és könnygázzal támadtak, máshol viszont aránylag vidám hangulatban zajlottak az ellenzéki megmozdulások. Deraában, a felkelés gyújtópontjában például több száz ember alakított ki élőláncot, és zenére, énekszóval követelte Aszad távozását.
A biztonsági erők fenyegető jelenléte ellenére Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga közvetítője pénteken szóvivője útján humanitárius folyosók létesítését sürgette, mivel véleménye szerint több mint egymillió embernek van szüksége segítségre, mindenekelőtt élelmiszerekre. Ahmad Favzi szóvivő úgy fogalmazott, hogy ha a tűzszünet valódi fegyvernyugváshoz vezet, akkor a Biztonsági Tanács megfigyelőket küldhet majd Szíriába. A BT új, akár már pénteken jóváhagyható határozattervezete első lépcsőben 20-30 nemzetközi megfigyelő Szíriába küldését irányozza elő, ez a csoport esetleg már a jövő héten Szíriába települhet a tűzszünet ellenőrzése céljából. Ha a viszonylagos nyugalom megmarad, a megfigyelők létszámát 250-re is növelhetik.
A rezsim korábban könyörtelenül leverte a tüntetéseket, és jelezte, nem fogja hagyni, hogy a tűzszünet életbe lépése után újrakezdődjön a politikai reformokat és Aszad távozását követelő tiltakozáshullám. A belügyminisztérium csütörtökön ragaszkodott ahhoz, hogy a tüntetők kérjenek engedélyt a rendezvények megtartására.
Ha a demonstrációk rendbontássá fajulnak, az megfigyelők szerint lehetőséget adhat a kormánynak arra, hogy felrúgja az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja, Kofi Annan segítségével kialkudott béketervet, amelynek célja a több mint egy éve tartó, közel kilencezer áldozatot követelő vérontás megállítása. „A tűzszünet igazi próbája az, hogy lesz-e tűzpárbaj a tüntetéseken vagy sem" – mondta Baszma Kodmáni, a legfőbb ellenzéki szervezet, az ország legitim képviselőjének elismert Szíriai Nemzeti Tanács (SNC) szóvivője. Az SNC csütörtökön mindenkit a demonstrációkon való részvételre buzdított.