Újra megmérik a Mount Everestet
Nepál kormánya elrendelte a Mount Everest pontos magasságának megállapítását, hogy eloszlassa a világ legmagasabb hegycsúcsával kapcsolatos "zűrzavart" - jelentette a BBC.
A hegy hivatalosan 8848 méter. Ez azonban Kínát nem győzi meg: a két ország, melynek a határán fekszik a hegy, régóta vitatkozik azon, pontosan milyen magas is az Everest. A kínaiak ugyanis úgy érvelnek, hogy a szikla magasságát kéne mérni, míg a nepáliak a csúcsot a stabilan négy méter magas hóréteggel mérik.
Tavaly a két fél megegyezett, hogy a Mount everest magasságát 8848 méterben kell megállapítani. Ám a nepáli kormány szóvivője az AFP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a határról szóló tárgyalások során a kínaiak gyakran hivatkoznak a sziklacsúcs magasságára. "Ez lesz az első alkalom, hogy a nepáli kormány megméri a hegy magasságát" - közölte a szóvivő. A mérés két évig tart majd.
Bár több ezren mászták meg a hegyet, amióta 1953-ban Edmund Hillary és Tenzing Norgay serpa először elérték a csúcsot, a Mount Everest pontos méretéről az 1856-os első mérés óta vitáznak. Az általánosan elfogadott 8848 méteres magasság egy 1955-ös indiai mérésen alapul - írja a BBC.
Geológusok szerint azonban hangúlyozzák, hogy feltehetően egyik országnak sincs igaza, hiszen ahogy az indiai lemez az eurázsaiai lemez alá nyomul, a Mount Everest egyre magasabb lesz. Egy amerikai csapat 1999-ben a GPS technológia segítségével 8850 métert mért, amely adatot azóta az amerikai földrajzi társaság hivatalosan is használ.