Újra lehet fukusimai polipot kapni
Azért árusítanak egyelőre csak polipokat és tengeri csigákat, mert a többi tengeri élőlény még szennyezett lehet. A kifogott állatokat leszállított áron kínálták a prefektúra piacain.
Hirofumi Konno tengeri kereskedelemmel foglalkozó tisztviselő szerint nagyon sokan megvásárolták az árut, hogy ezzel is kifejezzék támogatásukat. – Tele voltam bizonytalansággal és reménnyel, de nagyon örültem, mikor megtudtam, hogy a helyi szupermarket délután háromra eladta az egész készletet – mondta Konno.
A hatóságok egy alapos vizsgálat során állapították meg, hogy a polipoknak és a kürtcsigáknak nincs radioaktív kisugárzásuk. A prefektúra reméli, hogy hamarosan a rákokat is a piacra bocsáthatják majd, ha átmennek a teszten. Az azonban megjósolhatatlan, hogy a lepényhal és más halfajok árusítása mikor kezdődhet meg, ezek ugyanis tartalmaznak radioaktív anyagokat. Több példányban radioaktív céziumot találtak, évekbe telhet, míg ez kitisztul a halakból.
Japán halexportja nagymértékben csökkent, és a kereskedők félnek attól, hogy az emberek később sem merik majd megvenni a Fukusimánál kifogott halakat. – A halászatnak befellegzett, ha az emberek nem veszik meg a halat. Fukusima megpróbál ezzel szembeszállni – mondta egy halászattal foglalkozó egyetemi professzor.
A polipok és csigák eladása az egyik legutóbbi kísérlet arra, hogy felgyorsítsák Japán gazdaságának regenerálódását a katasztrófa után. Ugyan az atomerőműveket a baleset után fokozatosan leállították, a japán miniszterelnök a hónap elején bejelentette, beleegyezett, hogy újraindítsanak két reaktort, hogy ezzel is védjék a gazdaságot.