Újra Koszovóban a háborús bűnökkel vádolt exkormányfő
Agim Ceku visszatéréséről pártja, a Koszovói Szociáldemokrata Párt adott ki közleményt.
Cekut az Interpol által terjesztett szerb elfogatóparancs alapján vették őrizetbe múlt kedden a bolgár-macedón határon. Szerbia hivatalosan kérte Bulgáriától a volt koszovói miniszterelnök kiadását, de a bolgár hatóságok szabadon engedték a férfit.
Cekut a szerb hatóságok azzal vádolják, hogy 1999-ben közvetlenül részes volt 669 szerb és 18 más nemzetiségű, nem albán koszovói lakos meggyilkolásában.
Eddig egyébként nyolcszáz menekült szerb család jelezte, hogy vissza akar térni korábbi lakóhelyére, Koszovóba. Szerbiában jelenleg 97 ezer menekültet és 200 ezer hontalant tartanak nyilván, akiknek döntő többsége a délszláv háborúk miatt került az országba, s óriási szegénységben él – hangzott el egy belgrádi konferencián.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szerbiai kirendeltségét vezető Lenart Kocalainen a tanácskozáson elmondta, hogy szervezete és a belgrádi kormány komoly erőfeszítéseket tett a Koszovóba hazatérni akarók számbavétele érdekében, s azért, hogy rávegye a koszovói hatóságokat: legalább a minimális feltételeit biztosítsák annak, hogy aki szeretne, az visszamehessen elhagyott lakóhelyére. A világszervezet hivatalnoka szerint azonban a menekültek problémájának tartós rendezése során a belgrádi kormánynak számot kell vetnie azzal, hogy az érintettek zöme Szerbiában kíván maradni.
Megfigyelők ennek kapcsán emlékeztetnek rá, hogy a menekültek ügye súlyos feszültségeket kelt Szerbiában. Belgrád helyzetét az is nehezíti, hogy neki kell befogadnia a volt Jugoszláviából Nyugat-Európába emigrált, s onnan tartózkodási engedély híján visszatoloncoltak többségét.
Szerbia nagyobb városaiban, köztük Belgrádban nyomorúságos viskókból álló telepek jöttek létre. A Vajdaságban a helyi magyarság tiltakozik minden betelepülő miatt, támadásnak, ellene irányuló összeesküvésnek tekinti minden idegen beköltözését.
A magyar pártok egyöntetűen követelik, hogy egyetlen menekült se érkezzen magyar többségű településekre, elhelyezésükről gondoskodjon a belgrádi kormány, mert jelenlétük sérti a délvidéki magyarokat, akiknek semmi közük ahhoz, hogy földönfutókká váltak.