Újra kormányt buktatnának Tunéziában
Megérkezett a tunéziai fővárosba az ország középső-déli részéből indult tüntetők menete vasárnap reggel. A mintegy ezer ember, köztük számos fiatal azt követeli, hogy távozzon a hatalomból a „jázminos forradalom” által megdöntött rezsim bukott politikusaiból alakult ideiglenes kormány. Az önmagát a „felszabadítás karavánjának” nevező konvoj alig 300 főből állt, amikor útnak indult a Tunisztól mintegy 280 kilométerre délre fekvő Menzel-Buzajan településről.
A régi-új miniszterelnök, Mohammed Gannúsi péntek este bejelentette visszavonulási szándékát, s televíziós beszédében arról beszélt, hogy az átmenet csúcspontját a demokratikus és átlátható választások megtartása jelenti majd. A politikus, aki a január közepén megbuktatott elnök, Zin el-Abidin ben Ali országlása idején is kormányfő volt, azt ígérte, hogy hatályon kívül helyezik az antidemokratikus törvényeket, köztük a választási, valamint a terrorizmus elleni harccal és a sajtóval kapcsolatos jogszabályokat.
Tunisz belvárosában szombaton, a forradalom halálos áldozatainak emlékére elrendelt háromnapos gyász második napján is ezrek tüntettek különböző, szórványos megmozdulásokon, hol szociális követeléseket hangoztatva, hol a kormány távozását sürgetve.
Az országban eközben a biztonsági erők szerepét vizsgálják azután, hogy az elmúlt hetek kormányellenes tüntetéseiben több mint 100 tiltakozó vesztette életét. A külföldre menekült elnök, Zin el-Abidin Ben Ali bukása után alakult új kormány ebből a célból egy függetlennek nevezett bizottságot állított fel, és azt ígérte, hogy kivizsgálják a biztonsági erők szerepét a tüntetők halálában.
Az ENSZ adatai szerint a tavaly decemberben kezdődött, mindenekelőtt a növekvő munkanélküliség és a korrupció elleni tiltakozó megmozdulásokban 117 tüntető vesztette életét, és közülük legkevesebb 70 a biztonsági erők golyói által. A hivatalos tunéziai adatok mindeddig összesen 78 halálos áldozatot említettek.
A felállított bizottság vezetője a megbízatással összefüggésben azt nyilatkozta: mindenekelőtt azt kívánják vizsgálni, hogy ki adott utasítást vagy engedélyt arra, hogy a tüntetők ellen lőfegyvert használjanak. Szavai szerint nyilvánvalóvá vált, hogy a katonák, illetve a rendőrök számos esetben közvetlenül fejre vagy mellkasra céloztak. Szemtanúk az elmúlt napokban arról nyilatkoztak, hogy a biztonsági erők rendkívül brutálisan léptek fel a tüntetők ellen. A tiltakozókra tüzet nyitottak, és gumibottal ütlegelték őket.
A bukott elnök Szaúd-Arábiába történt távozása után január közepén ideiglenes hatállyal az addigi miniszterelnök, Mohamed Gannusi vette át az államfői tisztséget.