Riadót fújtak: újra támad a kanyaró Európában

Huszonhatezernél is több kanyarós megbetegedést jelentettek az idén Európában, kilencen meg is haltak az eltűntnek hitt betegségben. Az Egészségügyi Világszervezet szerint ez háromszoros növekedés 2007-hez képest. A kanyaró terjedéséért főként azok felelősek, akik nem kapták meg a védőoltást. Az EU is riadót fúj, mert a kontinensről a rubeolát sem sikerült száműzni.

Csak Franciaországban 14 ezren betegedtek meg kanyaróban az idén, főként öt év feletti gyermekek és fiatal felnőttek – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) most közzétett adataiból. Jelentősebb számú fertőzést jelentettek Spanyolországban, Romániában és Macedóniában is.

Újszülöttek egy szlovákiai kórházban. Megkapják-e a kötelező oltásokat?
Newborn babies rest in cots, listening to music played through loudspeakers in Saca Hospital in Kosice, east Slovakia May 25, 2011. The hospital uses music as therapy for newborn babies when they are separated from their mothers. REUTERS/Petr Josek (SLOVAKIA - Tags: HEALTH SOCIETY)

"Sokkal nagyobb arányban növekszik a kanyarós esetek száma, mint az elmúlt öt-hat évben" – figyelmeztetett Rebecca Martin, a WHO oltási programokért felelős európai vezetője. A kanyaró sokáig eltűnőben volt, de 2009 végén újra meredeken emelkedni kezdett a megbetegedések száma.

A nem elég magas átoltottsági arány: Martin szerint egyértelműen ez okozza a kanyaró térhódítását. Az esetek fele tizenöt évnél idősebb személyeknél fordul elő. "Akiket az évek során nem oltottak be, most jó eséllyel terjesztik a vírust" – tette hozzá.

Bár szakértők szerint Európában aránylag magas az átoltottsági arány, még mindig nem éri el a 95 százalékot, amelyre a járvány teljes megszűnéséhez szükség lenne. A kanyarós fertőzések száma amúgy az Egyesült Államokban is növekedni kezdett – írja az AP hírügynökség.

Az EU egészségügyi miniszterei ezért is döntöttek úgy a közelmúltban: uniós szintű kampányt indítanak, hogy legyőzzék a – gyakran éppen a középosztálybeli, iskolázott szülők körében dúló – oltásellenességet.

– Az oltóanyagok a saját sikerük áldozatai lettek. A feltételezett mellékhatások ma már sokakat jobban aggasztanak, mint maguk a betegségek – hangsúlyozta Marc Sprenger, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) igazgatója.

A tájékoztató kampányban a betegeket és az orvosokat-védőnőket is győzködik, és uniós szinten feltérképezik, melyek a nem elég magas arányban beoltott csoportok. A megfelelő védettséghez egy ország lakosságának legalább 95 százalékát kellene két adag MMR (mumpsz, kanyaró és rubeola elleni) vakcinával beoltani – miközben kellő arányban az egy adag oltást is csak tizenhét EU-tagállam tudja felmutatni.

Az oltásokkal szembeni ellenérzéseket szakemberek szerint két dolog is táplálja. Egyrészt ezek a betegségek (szinte teljesen) eltűntek, így már azt sem tudják az átlagszülők, milyen súlyos – időnként halálos – szövődményeik lehetnek. Másrészt a mellékhatásokról szóló ijesztő történetek minden eddiginél gyorsabban terjednek az interneten, főként a közösségi oldalakon (Facebook, Twitter).

Ellentétben a korábbi tervekkel, a kanyarót és a rubeolát mégsem sikerült 2010-re száműzni Európából. Az EU-tagállamok most új, 2015-ös céldátumot tűztek maguk elé, de még ennek betartásához is sok a tennivaló.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.