Riadót fújtak: újra támad a kanyaró Európában
Csak Franciaországban 14 ezren betegedtek meg kanyaróban az idén, főként öt év feletti gyermekek és fiatal felnőttek – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) most közzétett adataiból. Jelentősebb számú fertőzést jelentettek Spanyolországban, Romániában és Macedóniában is.
"Sokkal nagyobb arányban növekszik a kanyarós esetek száma, mint az elmúlt öt-hat évben" – figyelmeztetett Rebecca Martin, a WHO oltási programokért felelős európai vezetője. A kanyaró sokáig eltűnőben volt, de 2009 végén újra meredeken emelkedni kezdett a megbetegedések száma.
A nem elég magas átoltottsági arány: Martin szerint egyértelműen ez okozza a kanyaró térhódítását. Az esetek fele tizenöt évnél idősebb személyeknél fordul elő. "Akiket az évek során nem oltottak be, most jó eséllyel terjesztik a vírust" – tette hozzá.
Bár szakértők szerint Európában aránylag magas az átoltottsági arány, még mindig nem éri el a 95 százalékot, amelyre a járvány teljes megszűnéséhez szükség lenne. A kanyarós fertőzések száma amúgy az Egyesült Államokban is növekedni kezdett – írja az AP hírügynökség.
Az EU egészségügyi miniszterei ezért is döntöttek úgy a közelmúltban: uniós szintű kampányt indítanak, hogy legyőzzék a – gyakran éppen a középosztálybeli, iskolázott szülők körében dúló – oltásellenességet.
– Az oltóanyagok a saját sikerük áldozatai lettek. A feltételezett mellékhatások ma már sokakat jobban aggasztanak, mint maguk a betegségek – hangsúlyozta Marc Sprenger, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) igazgatója.
A tájékoztató kampányban a betegeket és az orvosokat-védőnőket is győzködik, és uniós szinten feltérképezik, melyek a nem elég magas arányban beoltott csoportok. A megfelelő védettséghez egy ország lakosságának legalább 95 százalékát kellene két adag MMR (mumpsz, kanyaró és rubeola elleni) vakcinával beoltani – miközben kellő arányban az egy adag oltást is csak tizenhét EU-tagállam tudja felmutatni.
Az oltásokkal szembeni ellenérzéseket szakemberek szerint két dolog is táplálja. Egyrészt ezek a betegségek (szinte teljesen) eltűntek, így már azt sem tudják az átlagszülők, milyen súlyos – időnként halálos – szövődményeik lehetnek. Másrészt a mellékhatásokról szóló ijesztő történetek minden eddiginél gyorsabban terjednek az interneten, főként a közösségi oldalakon (Facebook, Twitter).
Ellentétben a korábbi tervekkel, a kanyarót és a rubeolát mégsem sikerült 2010-re száműzni Európából. Az EU-tagállamok most új, 2015-ös céldátumot tűztek maguk elé, de még ennek betartásához is sok a tennivaló.