Újra kifutnak a japán bálnavadászhajók
December elsején útnak indul a japán antarktiszi bálnavadászflotta, annak ellenére, hogy az ENSZ kimondta, az ország "kutatóhajói" valójában kereskedelmi vadászok – számol be a BBC. Japán egy évre függesztette fel a bálnavadászatot, múlt héten azonban bejelentette, hogy hamarosan folytatja a tevékenységet.
A tengeri emlősök halászata évek óta rontja az ország és a jogvédők viszonyát. Utóbbiak embertelennek tartják a vadászati módszereket. 2014-ben a Nemzetközi Bíróság úgy döntött, hogy a japán bálnaprogram nem tekinthető tudományosnak, és le kell állítani. Abban az idényben, bár küldtek hajókat az óceánra, de – tiszteletben tartva a döntést – ezek zsákmány nélkül tértek vissza.
A japán kormány szerint új bálnaprogramja figyelembe veszi a Nemzetközi Bíróság döntését, és sokkal kisebb volumenű. A tervek szerint a vadászaton 333 antarktiszi csukabálnát fognak majd, ez nagyjából a harmada annak, amit korábban elpusztítottak. A program része több olyan kutatási elem is, amelyhez nem szükséges megölni az állatokat. Ilyen a tengeri emlősök életmódjának megfigyelése vagy a szövettani minták gyűjtése.
A flotta négy hajóból áll, egyik tagja a 8,000 tonnás anyahajó, a Nisshin Maru. A korábbi bejelentést, hogy Japán folytatja a bálnavadászatot, döbbenettel fogadták a környezetvédelmi aktivisták és a bálnák vadászatát ellenző kormányok egyaránt.
"Semmilyen módon vagy formában nem vagyunk hajlandóak elfogadni a bálnák úgynevezett kutatási célú vadászatát" – jelentette ki Greg Hunt ausztrál környezetvédelmi miniszter.A szigetország soha nem csinált titkot abból a tényből, hogy a kutatási programokból származó bálnahús nagy része éttermekben és élelmiszerüzletekben köt ki, vagy kiosztják a legénység és a vadászatban segédkezők között.
A tudományos kutatás melléktermékeként keletkező termékeket a nemzetközi törvények szerint el lehet adni, azonban az ilyen módon történő értékesítések aránya a tudományos eredményekhez képest azt valószínűsíti, hogy az előbbi a vadászatok valós indoka, nem az utóbbi.
A japánok egy része nem eszik bálnahúst a bálnavadászattal kapcsolatos ellenérzései miatt, sokan azonban úgy tekintenek erre, mint az ország fontos kulturális hagyományának a részére, és nem hajlandóak lemondani róla.