A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 12. kongresszusának a küldöttei a tanácskozás mottójául választott újratervezés szükségességéről és irányáról vitatkoztak pénteken.
„Rég volt ilyen nehéz helyzetben az erdélyi magyarság”
Kovács Péter főtitkár szerint rég volt ilyen nehéz helyzetben az erdélyi magyarság. Arra utalt, hogy 2004 óta nem szavaztak annyian az RMDSZ-re, mint amennyi szavazatot 2014 őszén Klaus Iohannis államelnök kapott a magyaroktól. Hozzátette, a közösség szolgálatát kell a munka középpontjába állítani, több alázat és őszinteség, nagyobb odafigyelés szükséges a bizalom visszaszerzéséhez.
Az újratervezés mottót többen is vitatták, megjegyezvén, hogy a gépkocsik műholdas navigációját ellátó GPS-készülékek akkor adják ki ezt a jelszót, amikor a gépkocsi letért a megfelelő útról.
Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke, szenátusi frakcióvezetője úgy vélte, nem az RMDSZ, hanem a romániai demokrácia tévesztett utat. Ez utóbbi teszi szükségessé a célok és eszközök újragondolását. A politikus szerint ugyanis megrendült a demokráciába és a politikába vetett bizalom a romániai társadalomban, sokan csodára várnak, és a csodavárás könnyen lehet egy autoritárius rezsim előszobája.
Borbély László, a szövetség politikai alelnöke azt hangsúlyozta, az újratervezésnek az eszközöket kell megcéloznia, mert a szövetségnek nem sikerült megfelelően „eladnia a piacon” az eredményeit.
Verestóy Attila szenátor úgy vélte, az RMDSZ 1989 óta építi az autonómiastruktúráit, és az újratervezés által ahhoz az alaphoz kell visszatérni, amelyre évtizedeken át épült a szövetség. Úgy vélte, azt kell célul kitűzni, hogy a 2016-os parlamenti választások után ott legyen az RMDSZ a kormányban.
A kongresszus tapssal jelezte szolidaritását Nagy Zsolttal, az RMDSZ büntetését töltő egykori távközlési miniszterével, aki a börtönből írt levelet a kongresszusnak. Nagy Zsolt többek között azt üzente, hogy nemcsak vállalni kell a munkát a közösségért – amint erről a korábbi kongresszuson beszélt –, hanem kötelező ezt megtenni.
A kongresszuson ezután 577 igen szavazattal tíz ellenszavazat mellett újabb négy évre Kelemen Hunort bízták meg a szövetség vezetésével.