Ismét ebola-vészhelyzet van Nyugat-Afrikában
A korlátozások közé tartozik, hogy karantén alá helyezik azokat a kórházakat és klinikákat, ahol újabb ebolás eseteket szűrnek ki. A temetkezéseknél is szigorú szabályokat rendelnek el - számol be a BBC.
Az ebola járvány 2013. decemberében jelent meg Guineában. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) januárban már a megbetegedések csökkenéséről számolt be, de a három legfertőzöttebb nyugat-afrikai országot - Sierra Leónét, Guineát és Libériát - még azóta sem sikerült teljesen ebola mentessé nyilvánítani.
Alpha Conde guineai elnök öt tartományban rendelt el negyvenöt napos egészségügyi vészhelyzetet, a vírus ugyanis most a part menti területekre tolódott át. Az államfő hozzátette, ez alatt az idő alatt korlátozásokra és zárlatokra is sor kerülhet. A nyugat-afrikai országban a járvány kitörése óta ez az első eset, hogy ilyen szigorú szabályozást vezetnek be.
Guinea délnyugati részén határzárlatot is elrendeltek. Biztonsági erőket telepítettek a sierra leónei határvidékre is, ahol pénteken háromnapos országos zárlat kezdődött, mert félő volt, hogy a vírus újra terjedni kezd az ország egyes részein. A kijárási tilalom alól csak a muszlimok és a keresztények kaptak kivételt, a pénteki imára és a vasárnapi misére.
Az ebola járvány kitörése óta több mint 24 ezer ember fertőződött meg, közel kilenc országban. A betegség eddig körülbelül tízezer halálos áldozatot követelt.