Újabb tömegmészárlás Szíriában
Az aktivisták csütörtök este két videót is feltöltöttek az internetre. Az egyiken a földön heverő holttesteket mutatnak szörnyű sebekkel, főleg fej- és haslövésekkel. A másik videón az látható, amint a hozzátartozók siratják a halottakat. A támadást valószínűleg ismét a sabiha milícia fegyveresei követték el, akiket a hulai tömegmészárlással is vádolnak. Az áldozat valószínűleg tizenhárom gyári munkás volt, akiket először kiraboltak, majd erőszakkal leszállítottak őket a buszról. Ezután a fegyveresek arra kényszerítették a munkásokat, hogy a kormányt éltető szlogeneket skandáljanak, majd kivégezték őket.
Ugyan az esetet hivatalos források még nem erősítették meg, az ENSZ Szíriában tartózkodó megfigyelői az elmúlt héten két hasonló, az aktivistáktól származó hírt már alátámasztottak. Az egyik esetben szintén tizenhárom férfi volt az áldozat, a másik pedig a nagy vihart kavart hulai mészárlás volt.
Az ENSZ emberi jogi tanácsa – a világ legfontosabb emberi jogi szervezete – már meg is kezdte különleges ülését, ahol a szíriai helyzetet vitatják meg. Várhatóan ők is arra a megállapításra jutnak majd, hogy a múlt heti, több mint száz halálos áldozattal járó hulai mészárlásért a kormányt támogató erők a felelősek. Az ülésen az ENSZ emberjogi főbiztosának, Navi Pillaynek a képviselője bejelentette, hogy a szír események emberiség elleni bűntettnek számítanak. Pillay beszédében felszólította a nemzetközi közösséget, tegyenek meg mindent, hogy felelősségre vonhassák a bűnösöket.
Csütörtökön a szír kormány vizsgálata egyébként a hulai mészárlás ügyében arra az eredményre jutott, hogy a gyilkosságokat a fegyveres lázadók követték el csak azért, hogy kikényszerítsék a NATO beavatkozását. Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, Susan Rice azonban „égbekiáltó hazugságnak” nevezte az eredményt.
A BBC tudósítója szerint a a 47 tagú emberi jogi tanácsnak nem igazán van valódi hatalma. Nem tud kiszabni szankciókat Szíriára, és az ENSZ Biztonsági Tanácsát sem tudja arra kényszeríteni, hogy tegye meg ezt. Ráadásul az ENSZ BT megosztottsága miatt egyre kevésbé valószínű, hogy az erőszakot rövid időn belül meg tudják állítani. Ezért sokan arra számítanak, hogy Vlagyimir Putyinra berlini és párizsi látogatása alkalmával megpróbálnak majd nyomást gyakorolni. Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter szerint is kulcsfontosságú Oroszország álláspontja, mivel az oroszoknak befolyásuk van Bassár el-Aszad szíriai elnökre. Schwarzenberg azonban kijelentette, a közvetlen külföldi beavatkozást nagyon ellenzi. Nagy-Britannia külügyminisztere azonban nem vetette el ennek a lehetőségét sem. William Hague kijelentette, a helyzet már olyan súlyos, hogy minden megoldást számításba kell venni. Ez a katonai akció azonban sokkal nagyobb lenne a líbiainál, és széles körű nemzetközi támogatást igényelne.