Újabb sokkoló leleplezések várhatók Snowdentől
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) levelező- és ismerősi listákat is gyűjt, felhasználva a megfigyelt személyek üzenetküldő programját és közösségi oldalon szereplő profilját – jelentette hétfőn a The Washington Post internetes kiadása. A napilap becslése szerint ez évente akár 250 millió listát is érinthet, miután 2012-ben volt olyan nap, amikor az ügynökség 444 ezer levelezőlistát gyűjtött be személyes Yahoo-fiókokból, 82 ezret Facebook-profilokból, 33 ezret Gmail-fiókokból, 22 ezret pedig más szolgáltatók ügyfeleitől. Mint az MTI írta, a WP értesülését meg nem nevezett, magas rangú hírszerzési tisztségviselőktől kapta, illetve olyan dokumentumokat átnézve tudta meg, amelyeket Edward Snowden, az NSA volt szerződéses alkalmazottja fedett fel.
A levelezőlisták elemzésével az NSA fel tudja térképezni a megfigyeltek teljes kapcsolatrendszerét. Ráadásul ezek a webszolgáltatóktól származó listák nemcsak a levelezések vagy üzenetváltások adatait tartalmazzák, hanem a partnerekhez rendelt telefonszámokat, e-mail és postacímeket, valamint egyéb személyes információkat is. Miközben az NSA vezetése rendre arra hivatkozik, hogy a megfigyelések a terrorizmus és a kábítószer-csempészet ellen irányulnak, becslések szerint amerikaiak millióinak listáit, azaz kapcsolathálózatát is begyűjtötték.
Glenn Greenwald, a brit The Guardian lap brazíliai tudósítója – aki a The Washington Posttal egy időben, még júniusban hozta nyilvánosságra Snowden leleplezéseit az NSA megfigyelési tevékenységéről – a hétvégén újabb fejleményeket ígért. A Rióban rendezett nemzetközi oknyomozó újságíró konferencián hétfőn azt mondta, hogy „további sokkoló történetek” szerepelnek az iratokban, például Franciaország és Spanyolország érintettsége az NSA kémtevékenységében.
A hétvégén Dilma Rousseff brazil elnök megismételte, hogy mindent elkövetnek egy biztonságosan titkosított e-mail rendszer kiépítésére. Brazília tiltakozott eddig a leghatározottabban az NSA kémkedése ellen, miután a Snowden által kiszivárogtatott dokumentumokból kiderült, hogy a brazil elnök telefonjait, magánlevelezését, miként az állami olajtársaságét is követték. Rousseff le is mondta októberben esedékes washingtoni látogatását.