Nem rettentek meg a szomáliai kalózok
Az első hírek szerint Saint Vincent-i zászló alatt közlekedő, Irene E.M. nevű görög teherhajót aznap pirkadat előtt foglalták el fegyveres kalózok. A 22 fős legénységnek nem esett bántódása. Egyelőre nem tudni, hogy a legénység tagjai milyen állampolgárságúak.
Később kalózok heves tűz alá vettek kedden egy libériai zászló alatt közlekedő teherhajót az Afrika szarva környéki vizeken – közölték NATO-tisztségviselők. Körülbelül tíz tengeri rabló három csónakkal közelítette meg a csaknem 22 ezer tonnás Safmarine Asia nevű hajót, majd automata fegyverekből és vállról indítható rakétákkal támadták meg azt. Esetleges áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés – mondta Stephen Gresmak NATO-tiszt. A kalózok annak ellenére kezdenek vérszemet kapni, hogy az ellenük indított akciókban több társuk is meghalt.
A kalóztámadásokat két nappal azután hajtották végre, hogy amerikai katonák lelőttek három szomáliai kalózt, akik fogva tartották egy teherhajó amerikai kapitányát. A szomáliai tengeri rablók ezután bosszúval fenyegetőztek, és egyes elemzők attól tartanak, hogy az utóbbi napok túszszabadító akciói után – amelyekben összesen öt kalózt öltek meg – elharapózhat az erőszak az afrikai ország partjai előtt.
A kalózkodás jól jövedelmező üzletágnak számít az Afrika szarván fekvő Szomáliában, amelynek Mohammed Sziad Barre diktátor hatalmának megdöntése, 1991 óta nincs központi kormánya. A tengeri rablóbandák az Indiai-óceánon és az Ádeni-öblön át haladó kereskedelmi hajók tucatjainak elrablásával több millió dollár váltságdíjat zsebeltek be. A kalózok jelenleg mintegy 260 túszt tartanak fogva váltságdíjat követelve, 17 hajót rejtegetnek, közül hatot nemrég raboltak el.