Újabb felajánlásokat vár a NATO Afganisztánba

A holnap kezdődő nem hivatalos NATO védelmi miniszteri tanácskozás házigazdája a magyar honvédelmi miniszter, aki előző nap kapta meg Jaap de Hoop Scheffer főtitkár levelét, amelyben jelzi, újabb felajánlásokra lenne szükség Afganisztánban. Magyarország tavaly derekasan teljesített, csaknem 12 százalékkal a harmadik volt az USA és Nagy-Britannia után, ami a külföldi missziókban részt vevő katonáknak a hadsereg létszámához mért arányát illeti.

Emiatt sem indokolt, hogy Magyarország több katonát küldjön Afganisztánba, mondta lapunknak nyilatkozva Szekeres Imre honvédelmi miniszter, aki támogatná, hogy az új NATO-főtitkár a tíz új kelet-közép-európai tagállam valamelyikéből kerüljön ki, de ő maga nem szívesen vállalná a megbízatást, noha brüsszeli NATO-körökben a régióból őt és a lengyel külügyminisztert, Radoslaw Sikorskit tartják a legesélyesebbnek.

Szekeres Imre azonban úgy nyilatkozott: semmilyen megkeresés nem érkezett még.

Lezárult az Afganisztánban életét vesztett két magyar tűzszerész halála körülményeit tisztázó vizsgálat, amely megerősítette a korábbi feltételezéseket. Mindkét esetben csapdát állítottak a magyar tűzszerészeknek. Az első esetben egy technikailag rendkívül korszerű eszközzel, a második esetben egy kevésbé bonyolult szerkezettel csalták csapdába a magyar katonákat. A vezetés levonta a tanulságot, újabb eszközöket szereztek be a katonák védelmére és szervezeti-műveleti változtatásokat is elrendeltek.

A C-17-es szállítógépprogram (amelynek Magyarország, a pápai repülőtér a házigazdája) az elmúlt harminc év legjelentősebb NATO-beruházása. Némi csúszással (de így is a NATO-történelemben gyorsan, rekordidő alatt) elindult, a tíz NATO-tag plusz a két partner (Svédország és Finnország) a közelmúltban aláírta a szándéknyilatkozatot, emelte ki a miniszter. Még novemberben kiírják a versenytárgyalási feltételeket, ragaszkodtam hozzá, hogy magyar lebonyolító legyen a csapatban. A pápai bázisrepülőtéren a stratégiai légi szállítási programot (SAC) irányító adminisztratív szervezetben, a NAMA-ban is kapunk magyar pozíciókat - mondta a miniszter, aki tárgyal a kanadai kormánnyal, hogy Kanada négy darab C-17-es szállítógépének is Pápa legyen a bázisa. Ez a gépeket gyártó Boeinget is ösztönözné, hogy újabb szervizkapacitásokat telepítsen Pápára, és növelné a programhoz a magyar beszállítások esélyeit is. A SAC-programhoz évi 1,6-1,7 milliárd forinttal kell hozzájárulnunk, ez az összköltségek, 1,78 százaléka. Ha Magyarország saját erőből elégítette volna ki szállítási igényét, ez évi több mint 22 milliárd forintjába került volna. Szekeres javasolni fogja, hogy az EADS az A400M-re alapozott új nyugat-európai szállítógépprogramja is csatlakozzon a pápai bázisú SAC-hoz.

A NATO új stratégiája kapcsán Magyarország támogatja a telepíthető erők arányának emelését, erről szó lesz a holnapi budapesti tanácskozáson is. Magyarország e tekintetben jól áll (benne vagyunk az első ötben - mondta a miniszter), 2011-re eléri a megkövetelt negyvenszázalékos arányt. Tervezik tíz éven belül ezt a telepíthetőségi arányt hatvan százalékra felemelni, tette hozzá. A másik sarokpontja az új stratégiának (és a budapesti NATO-tanácskozásnak) a több nemzeti kezdeményezés, ez utóbbi kapcsán a közös finanszírozás rendszerének kialakítása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.