Lassan feltárul az erdélyi besúgóvilág rendszere
Az első csoport adatait gazdagította a Királyhágómelléki Református Egyházkerület által a múlt hét végén kiadott közlemény, amely felfedte: Bátori Gyula volt gencsi lelkipásztor Kovács Ferenc álnéven jelentett a Securitaténak paptársairól. Az adatok szerint Bátori 1975-1985 között írt jelentéseket. Másik felfedett ügynök Fazakas Sándor, alias Herman, aki a külföldre vándorolt erdélyi magyarokról írt jelentéseket 1991-ig.
A Tőkés László püspök által múlt héten sajtótájékoztatón is felfedett ügynökök között volt saját sógora is, Bartha Tibor főorvos, aki már azt követően jelentéseket írt - Stelian ügynöknéven -, hogy a püspök lánytestvérét feleségül vette.
Steliant egyébként a Tőkés-család már korábban felfedte, de a róla szóló adatok hónapról hónapra kiteljesednek. Legutóbb hétfőn, a kolozsvári Szabadság hasábjain, jelent meg Stelian tevékenységéről több részlet, Gyimesi Éva professzor tollából.
Gyimesi Éva a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) magyar irodalom szakos tanára volt, amíg nemrég - pénzhiányra hivatkozva - eltávolították az egyetemről. A neves professzor a Ceausescu-rezsim idején nyíltan kiállt a rendszer ellen, ezért minden lépését figyelték, előadásait és otthonát egyaránt lehallgatták. Ennek ellenére, a most közreadott írásában nem fedte fel Stelian kilétét, mint ahogyan egy másik, 1982-ben beszervezett magyar ortopéd orvosét sem, akinek kezelése alatt állott 1988-ban.
Gyimesi professzor a második kategóriába tartozó írások szerzője, őt ugyanis nem a besúgók kiléte, hanem a rendszer mechanizmusainak és szerkezetének feltárása foglalkoztatja. Erdélyi megfigyelők szerint nem kizárt, hogy az egyetemről történő eltávolítása a közelmúltban olyan egykori ügynökök munkája, akik a leleplezéstől rettegnek.
Ugyanebbe a kategóriába sorolható Markó Béla nemrég Erdélyben és Budapesten is bemutatott kötete, az Egy irredenta hétköznapjai című, amelyben a romániai magyarság vezető politikusa az élete néhány évéről készített lehallgatási jegyzőkönyveket adta közre, s amely szintén nem a besúgók felfedésére összpontosít.