Újabb korrupciós botrány a kínai vezetés soraiban

Kizárták a Kínai Kommunista Pártból (KKP) és megfosztották közéleti funkcióitól a több mint 14 milliós dél-kínai Kanton város korrupcióval vádolt egykori párttitkárát, aki egyben a KKP központi bizottságának póttagja is volt – jelentette a Hszinhua állami hírügynökség csütörtökön.

A döntést a központi fegyelmi ellenőrző bizottság hozta meg, a közlemény szerint Van Csing-liang ügyét átadják a polgári igazságszolgáltatásnak.

A fegyelmi vizsgálat során végzett eddigi nyomozás megállapította, hogy Van hivatali hatalmával visszaélve másokat jogtalan előnyökhöz juttatott, amiért cserébe nagy összegű kenőpénzeket kért, illetve fogadott el. A város első embere gyakori vendége volt luxus magánkluboknak, ami – állapítja meg a beszámoló – ellentétes a párt költekezést és korrupciót visszaszorítani hivatott nyolcpontos rendelkezésével.

A közlemény szerint az 50 éves Van, aki két és fél éven át ez év júniusáig volt Kanton párttitkára (és előtte másfél évig a város polgármestere), súlyosan megsértette a pártfegyelmet és a törvényeket, valamint bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható.

A kínai média csütörtökön a párt munkastílusáról tartott értekezleten elhangzottakat idézte Hszi Csin-ping elnök-pártfőtitkártól. Hszi úgy vélte, hogy a KKP 18. kongresszusán elfogadott elvek alapján tavaly júniusban indított kampány segítette a pártfegyelem megerősítését, megerősítette a párt presztízsét és javította a róla alkotott képet.

Az elmúlt több mint egy évben 586 ezerrel kevesebb hivatalos találkozót tartottak, több mint 160 ezer „fantom" alkalmazottat tüntettek el a kormányzati bürokráciából, és csaknem 115 ezer törvénytelenül magánhasználatban lévő autót csoportosítottak át kormányzati célra. Leállítottak 2580 szükségtelennek tartott állami építkezést. Csak 2013-ban 182 ezer párttagot vontak felelősségre.

A Hszinhua hírügynökség szintén csütörtökön számolt be a Nemzetközi Valutaalap egy rendezvényéről, amelyen a 2001. évi közgazdasági Nobel-díj egyik díjazottja, az amerikai Michael Spence a kínai korrupcióellenes harc szükségességét ecsetelte. Spence szerint a korrupció egyrészt a társadalmi feszültségek fő forrása, másrészt az állami vagyon felett rendelkezők kezében túlságosan nagy hatalom összpontosul, harmadrészt pedig a reformhoz hatékony és becsületes államigazgatásra van szükség minden szinten.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.