Gomolygó füst Kadhafi palotája felett
Viszonylagos nyugalom után vasárnap este Tripoliban másodjára is megszólaltak a légvédelmi ágyúk, válaszul arra a detonációra, amely pillanatokkal korábban rázta meg a fővárost. Moammer Kadhafi palotája felett sűrű füst gomolyog – jelentette szemtanúkra hivatkozva az AFP francia hírügynökség. Kadhafi rezidenciája az Azizíja katonai támaszpontot van; a BBC szerint inkább a körülötte lévő légvédelmi ütegek, és nem maga a líbiai vezető volt az új légitámadás célpontja.
Ezt megerősítették az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon sajtótájékoztatóján is: az USA nem üldözi Kadhafit, a líbiai vezető elfogása nem célja a mostani hadműveleteknek – mondta Bill Gortney, az vezérkari főnökök bizottságának igazgatója. Az altábornagy közölte, hogy az amerikai hadsereg nem egyezteti lépéseit a líbiai felkelőkkel, és hangsúlyozta, nincs bizoníték arról, hogy a szövetségesi légitámadásoknak lettek volna polgári áldozataik. Gortney kitért arra is, hogy Kadhafi helikopterei a repüléstilalmi zóna ellenére levegőbe emelkedhetnek.
Korábban 15 francia vadászgép tartott erődemonstrációt a Líbia feletti repüléstilalmi zóna nyomatékosításáért. Bár légitámadás akkor még nem indult, a fővárosban közel egy órán át hallatszott az intenzív légvédelmi ágyútűz. Most minden bizonnyal az amerikai légierő gépei bombázzák Tripolit; a Guardiannek egy védelmi forrás megerősítette, hogy brit vadászgépek is részt vesznek az új támadási hullámban. Ebbe állítólag négy vadászgéppel órákon belül Katar is beszáll, a dán televízió pedig arról tett bejelentést, hogy a Királyi Dán Légierő F-16-os vadászgépei is őrjáratra indultak Líbia felett. Koppenhága hat F-16-ost ajánlott fel a hadműveletekhez. A norvég (és feltehetően az olasz) harci gépek hétfőn indulhatnak bevetésre.
Nem sokkal azután, hogy hírek keltek szárnyra a készülő szövetségesi akcióról, Tripoliban a rezsim ismét tűszünetet hirdetett. A fegyvernyugvás helyi idő szerint este kilenckor – magyar idő szerint este nyolckor – lépett életbe, oka az, hogy számba vették a civil áldozatokat – jelentette be Ibrahim Músza líbiai kormányszóvivő a hadsereg egyik tisztjével az oldalán. A rezsim egyben felszólította az ország törzseit, hogy vegyenek részt a Tripolitól Bengáziig szervezett békemenetben, hogy egyeztetéseket tarthassanak. Az Egyesült Államok kétellyel kezeli a rezsim bejelentéseit – hangzott el a tűzszüneti felhívás kapcsán később a Pentagon sajtótájékoztatóján.
(A líbiai vezetés pénteken az ENSZ BT 1973-as határozata nyomán már döntött hasonlóan, azonban rögvest meg is szegte fegyvernyugvási ígéretét. A mostani be3jelentésben egyébként nem hangzott el Kadhafi neve, ami szakértők szerint azt hivatott sugallni, hogy nem az ő kizárólagos döntéséről van szó. Egyes, a tumblr-en terjedő hírek szerint Kadhafi elhagyta Tripolit és az algériai határnál fekvő Gadamiszhoz utazott. Erről megbízható forrásból nincs információ.)
A tűzszünet bejelentése mellett a kormányszóvivő felhívást intézett a líbiai törzsekhez, hogy vegyenek részt egy Tripolitól Bengáziig tartandó békemenetben, és az ezt követő béketárgyalásokon is.
Zavar az Arab Ligában
Főtitkára bírálatai ellenére az Arab Liga megerősítette, hogy támogatja a Líbia elleni nemzetközi akciót. Amr Musza vasárnap illette éles kritikával az észak-afrikai ország elleni légicsapásokat, mondván, azok nem védelmi, hanem támadó jellegűek; a politikus emiatt az Arab Liga rendkívüli ülését is összehívta. Válaszában a brit külügyminisztérium rámutatott, hogy Kadhafi erőitől eltérően a szövetségesek nem a polgári lakosságot támadják. Muszával ellentétben az Arab Liga irodavezetője, Hisam Juszef most azt állítja, nincs változás a szervezet álláspontjában. Teljes mértékben támogatjuk a légtér-zárlatot Líbia felett - mondta az irodavezető.
Az amerikai hadsereg vasárnap este némilerg módosított az ismert adatokon. Eszerint az első légitámadási hullámban 124 tomahawk-rakétát lőttek ki Líbiára. Eddig 110 rakétáról volt szó.
Bengázi felett állandósult a szövetségesi jelenlét. Szemtanúk szerint az ellenzéki átmeneti kormány központja és Azsdabíja közötti út teljesen tiszta, ami azt igazolja, hogy Kadhafi egységei visszavonultak a Bengázitól 150 kilométerre délnyugatra fekvő városba. A Reuters szerint Bengázi központjából most robbanások és fegyvertűz zaja hallatszik.
Az átmeneti kormány szóvivőjének bejelentése szerint nyolcezer felkelő halt meg a forradalomban.