Új társelnökök a magyar-szlovák bizottságokban
A kisebbségi vegyes bizottság szlovák társelnöke azonban továbbra is Miroslav Mojzita nagykövet marad. A személyi változások oka, hogy a júniusi parlamenti választáson vereséget szenvedtek az eddigi kormánykoalíció pártjai, a korábbi ellenzék alakított új kormányt, amely saját embereit kívánja látni a vegyes bizottságok társelnöki tisztségeiben.
Az európai ügyek bizottságának szlovák társelnöke Milan Jezovica, a külügyminisztérium államtitkára lesz, míg a katonai és biztonságpolitikai bizottság szlovák vezetőjének Ondrejcsák Róbertet, a védelmi tárca államtitkárát nevezték ki. Martin Chren, az ipari és építésügyi minisztérium államtitkára a gazdasági vegyes bizottság társelnöke, míg Ivan Sejna, a közlekedési minisztérium államtitkára a közlekedési, távközlési és infrastrukturális vegyes bizottság szlovák felének a vezetője lesz.
A kultúrával és a sajtóval foglalkozó bizottság szlovák részét a kulturális tárca államtitkára, Natália Cehláriková fogja irányítani, az egészségügyi és munkaügyi vegyes bizottság társelnöki tisztségébe pedig Lucia Nicholsonová, a munkaügyi minisztérium államtitkára került. A művelődéssel, a tudománnyal, a sporttal és az ifjúsággal foglalkozó vegyes bizottság szlovák vezetője Jaroslav Ivanco oktatásügyi államtitkár, míg Csicsai Gábor, a mezőgazdasági tárca államtitkára a mezőgazdasági vegyes bizottság társelnöke. Maros Zilinka, a belügyminisztérium államtitkára két bizottság szlovák felét fogja irányítani: a belügyi, valamint a határokon átnyúló együttműködéssel foglalkozó testületeket. A környezetvédelmi vegyes bizottság társelnökét később nevezik ki, miután Szlovákiában újraalakul ez a tárca.
Szlovákia számára a Magyar Köztársasággal fenntartott kapcsolatok nagyon fontosak - olvasható a kormány állásfoglalásában. "Szlovákiának érdeke, hogy a két ország kapcsolata politikai, gazdasági és kulturális területen is sokoldalúan fejlődjön" - szögezi le a pozsonyi kormány.
Szlovákia és Magyarország kapcsolatát az 1995-ben aláírt politikai alapszerződés szabályozza. Ennek alapján 1998-ban a felek 11 vegyes bizottság felállításában állapodtak meg. A 12. vegyes bizottság, amely a határokon átívelő együttműködéssel foglalkozik, 2004-ben alakult meg.