Új magyar szervezet alakult a Vajdaságban
A MÉF megalakulásáról szóló dokumentumot a Magyar Polgári Szövetség nevű párt elnöke, Rácz Szabó László juttatta el az MTI-hez, s kiderül belőle, hogy Szabadkán június 27-én ötödik alakalommal tanácskozott számos délvidéki magyar civil szervezet vezetője, valamint a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) és a Magyar Koalíció (MK) nevű párt elnöke a magyarság érdekvédelmének aktuális kérdéseiről. Döntöttek arról, hogy a jövőben Magyar Érdekvédelmi Fórum (MÉF) néven folytatják a tevékenységüket.
A MÉF nem fogja hivatalosan bejegyeztetni magát, nem választ elnököt, vezető testületeket, minden résztvevője teljesen egyenrangú, és igyekszik közös megegyezés alapján meghozni a döntéseit – áll a tájékoztatóban. A magyar kisebbség érdekvédelmének 18 éves tapasztalatai egyértelműen mutatják, hogy a kizárólag politikai pártokra építő tevékenység nem képes hatékonyan képviselni a magyar érdekeket. Ezért szükséges a MÉF létrehozása – gondolják a szervezet létrehozói.
Az alakuló ülés napirendjén szerepelt a szerbiai állapotokat elemző, az Európa Tanácshoz (ET) benyújtott jelentés, amelyet Thomas Hammarberg, az ET parlamenti közgyűlése emberi jogi főbiztosa készített, valamint a vajdasági ombudsman jelentése 2008. évi munkájáról. A MÉF szerint egyik jelentés sem tesz említést a vajdasági magyarság egyre rosszabb helyzetéről, mi több, alig említi a magyarságot.
A szervezet ezért úgy döntött, hogy tiltakozó levéllel fordul az ET elnökéhez, valamint tárgyalásokat kezdeményez a szerb kormány emberi és kisebbségi jogokért felelős minisztériumának államtitkárával a vajdasági magyarság „nyitott kérdéseiről”.
Megfigyelők emlékeztetnek rá, hogy a Magyar Polgári Szövetség a délvidéki magyar pártok választási szövetségén, a Magyar Koalíción kívül maradt, csak önkormányzati szinten tevékenykedő párt, amely rendszeresen megalkuvással vádolja magyar riválisait.
A nevét a három párti választási szövetségtől kölcsönző Magyar Koalíció az év elején alakult, s pár hete tartotta meg zászlóbontó gyűlését, amelynek díszvendége Vona Gábor, a Jobbik elnöke volt. Első politikai tette egy nyilatkozat volt, amelyben a Magyar Gárda szombati budapesti megmozdulása nyomán felszólította "Magyarország kormányzóit, soha többé ne alkalmazzanak rendőrségi erőszakot a békés tüntetőkkel szemben, részesítsék amnesztiában a politikai foglyokat, ne üldözzék a másként gondolkodókat és kérjenek elnézést Vona Gábortól, a Jobbik elnökétől”.