Új elnöke van az Európai Parlamentnek
Az 56 éves Martin Schulz saját bevallása szerint nem megpihenni érkezett az elnöki posztba, hanem harcolni. Az Európai Parlament ugyanis a leggyengébb uniós intézmény, még ha ez az egyetlen is, amit közvetlenül a polgárok választanak. Manapság a Parlament és a Bizottság is csak szalad az események után, a hatalmi inga a Tanács, a kormányok és konkrétan a Merkozy tandem felé tolódott el. Schulz – aki eddig hasonló akciókban számíthatott a liberálisokat vezető Guy Verhofstadt volt belga kormányfőre – nyomást akar gyakorolni a Bizottságra, hogy legyen aktívabb, miközben maga és a Parlament szerepét is kiterjesztően értelmezi. „A polgároknak elegük van abból, hogy minden döntést zárt ajtók mögött hoznak. Ennek csak úgy tudunk véget vetni, ha harcolunk!” – idézi a Der Spiegel internetes kiadása Schulzot.
A hamburgi lap szerint Schulz szeretne az asztalhoz férni, amikor január végén az unió állam-, és kormányfői újra összeülnek, hogy átrágják a pénzügyi unióról szóló kormányközi paktumot. (A szöveg kidolgozásánál már jelen lehettek a parlamenti frakciók képviselői.) Ez nem biztos, hogy tetszik majd Angela Merkel kancellár-asszonynak. Jose Manuel Barroso bizottsági elnök viszont partner lehet a tagállamok „visszaszorításában”, és az „európaiság” megerősítésében, amíg úgy érzi, ez nem veszélyezteti a Bizottság szerepkörét. Bár csak a Bizottság kezdeményezhet jogszabályokat, Schulz parlamentje bombázni fogja kezdeményezéseivel a brüsszeli biztosokat.
A könyvkereskedőből lett politikus frappáns nyilatkozatai, szókimondósága, kertelést nem tűrő stílusa sokakat taszít. Pedig csak vérbeli politikusként viselkedik egy meglehetősen vérszegény közegben. 2003-ban Silvio Berlusconi akkori olasz kormányfő annyira megsértődött Schulz bírálatain, hogy válaszában közölte: a szocialista politikus tökéletes lenne egy koncentrációs tábor kápójának megformálására. Schulz tavaly januárban Orbán Viktor magyar kormányfőt is keményen kritizálta a médiatörvényért, és rendszeresen aggodalmát fejezi ki a magyar demokrácia állapota miatt.
Schulz a hagyományoktól annyiban is eltér, hogy a parlamenti elnök pozícióját érezhetően csak ugródeszkának tekinti. Akár Berlin, akár Brüsszel felé kacsintva. Ambíciójából telik rá: harmincegy évesen Németország legfiatalabb polgármestere lett szülővárosában, az Aachen melletti Würselenben. 1994 óta tagja az Európai Parlamentnek, amelyet keddtől ő vezet.