Látni vélték az elrabolt nigériai diáklányokat

Borno állam kormányzója tegnap bejelentette, információval rendelkezik a közel egy hónapja elrabolt nigériai diáklányok hollétét illetően.

Kashim Shettima kormányzó a BBC szerint már átadta a hadseregnek a jelentéseket – amelyekben szemtanúk számolnak be arról, hogy merre látták a lányokat –, és jelenleg az állítások valódiságának vizsgálata zajlik. Shettima azt is elmondta, hogy szerinte az emberrablást magára vállaló Boko Haram szélsőséges iszlamista csoport tagjai nem szállították a lányokat Kamerunba vagy Csádba – korábban felröppent hírek szerint ugyanis a lányokat átvitték a határon, és a szomszédos országokban feleségül adták őket, fejenként 12 dollárért.

Az AP hírügynökség közben megtalálta az egyik diáklányt, akinek közvetlenül az elrablást követően sikerült megszöknie. A 19 éves Sarah Lawan azt mondta, hogy az április közepén történt elrablásuk leírhatatlanul félelmetes volt, és még most is annyira retteg, hogy nem mer visszamenni az iskolába.

„Nagyon félek, de nincs más választásom... le kell tennem a záróvizsgáimat, amelyek múlt hónapban félbe maradtak" – mondta a lány.

A természettudományokat tanuló diák azt is elmondta, hogy többeknek is lehetőségük lett volna megszökni, de túlzottan féltek, mert az emberrablók azzal fenyegették meg őket, hogy azonnal lelövik az engedetlen diákokat.

„Nagyon fáj, hogy mások nem tudtak elég bátorságot gyűjteni ahhoz, hogy velem együtt megszökjenek. Most ahányszor csak találkozom a szüleikkel, és látom a fájdalmukat, mindig rám jön a sírás" – nyilatkozta a fiatal lány, aki a lányok kényszerházasságát illetően hozzátette, hogy azok a diákok, akik később szöktek meg mint ő, azt mesélték, hogy elrablóik arról beszéltek, majd ők veszik feleségül a lányokat.

Ahogy telik az idő, a hozzátartozók egyre elkeseredettebbek Joe Penney / Reuters

A Boko Haram április 15-én rabolt el 276 lányt az északkeleti Borno szövetségi államban lévő Chibok egyik lányiskolájából. Sorsukról annyit tudni, hogy az éjszaka közepén érkező iszlamista szélsőségesek úrrá lettek a biztonságiakon, a lányokat kiparancsolták az ágyból, teherautókra rakták őket, és eltűntek velük a kameruni és a csádi határon fekvő dzsungelben.

Eredetileg 329 lányt hurcoltak el, de ötvenháromnak sikerült megszöknie. A helyi hatóságok és a hadsereg azóta sem találta meg a bajba jutott diákokat, amely igencsak nagy felháborodást okozott – és tüntetések sorát vonta maga után – nemcsak az érintett szülők és családtagok, de a szimpatizánsok körében is.

A kormányt ráadásul azért is sok kritika érte, mert állítólag nemcsak a keresés bizonyult hatástalannak, de van néhány homályos folt a történetben: azt sokan továbbra sem értik, hogy bár a kormány állítólag időben tudomást szerzett az emberrablásról, csak négy órával később indította meg a keresést. Valamint a héten az is napvilágot látott, hogy a Boko Haram előre bejelentette az emberrablást, mégsem tudták megakadályozni azt.

Mostanra azonban már külföldi csapatok is részt vesznek a keresésben: az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország már elküldte terrorellenes és hírszerzési szakembereit – mind igyekeztek leszögezni, hogy nem katonákról van szó, vagyis a Nyugat nem küld haderőt Nigériába –, és Goodluck Jonathan elnök szerint Izraelből is érkezik egy csapat, hogy segítse a keresést. A francia elnök, Francois Hollande javasolta, hogy tartsanak egy biztonsági csúcsot a Boko Haramról, amelyen Nigérián kívül részt venne Kamerun, Niger és Csád, valamint az USA, Nagy-Britannia és az EU képviselői is.

A hétvégén Michelle Obama, amerikai First Lady ismét megszólalt az ügyben – korábban egy Twitterre feltöltött képpel jelezte, részt vesz a #BringBackOurGirls közösségi média kampányban.

„Ahogy világszerte emberek millióit, a férjemet és engem is felháborít, hogy az éjszaka közepén több mint kétszáz lányt elvittek a saját kollégiumukból. Ezt a lélek nélküli cselekedet egy olyan terrorista szervezet hajtotta végre, amely meg akarja fosztani őket a tanulás lehetőségétől – felnőtt férfiak, akik mindenfajta törekvést ki akarnak oltani belőlük" – ítélte el szombaton egy rádióbeszédben Michelle Obama a szélsőséges iszlamista terrorszervezet, a Boko Haram három héttel ezelőtti nagyszabású emberrablási akcióját.

„Ezekben a lányokban Barack és én is a saját lányainkat látjuk, az ő reményeiket és az ő ambícióikat, és csak elképzelni tudjuk, mekkora lehet most a családjuk fájdalma" – mondta Michelle Obama abban a rádióbeszédben, amelyet egyébként minden héten hagyományosan az elnök számára van fenntartva.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.