Uganda szívesen befogadja Kadhafit

Moammer Kadhafit szívesen látják Ugandában - mondta a kelet-afrikai ország elnökének szóvivője szerdán, feltehetően elsőként ajánlva menedékjogot a líbiai vezetőnek. Eközben a brit kormány Líbia londoni nagykövetségének öt diplomatáját utasítja ki, köztük a képviselet katonai attaséját.

Miközben folytatódtak a nemzetközi katonai erőfeszítések a líbiai diktátorhoz hű erők ellen, kedden a londoni Líbia-konferencián kiderült, intenzív diplomáciai erőfeszítések kezdődtek annak érdekében, hogy találjanak egy országot, amely hajlandó befogadni Kadhafit, ha ő az önkéntes száműzetés mellett dönt.

A kampalai kormány ajánlatának indoklásául az ugandai elnök szóvivője, Tamale Mirundi azt mondta, országa általában is nyitott a menekültek befogadására, különösen azért, mert Idi Amin egykori elnök hosszú diktatúrája idején sokan menekültek el az országból.

Líbiai diplomatákat utasítanak ki Londonból

A brit kormány Líbia londoni nagykövetségének öt diplomatáját utasítja ki, köztük a képviselet katonai attaséját. A brit külügyminiszter szerint ha az 5 líbiai Nagy-Britanniában maradna, veszélyt jelenthetne a nemzetbiztonságra. A szövetségesek továbbra sem döntöttek a líbiai felkelők felfegyverzéséről. A közös álláspont az, hogy nem állítják Kadhafit bíróság elé, ha lemond a hatalomról.

Líbiai diplomatákat utasít ki Londonból a brit kormány, biztonsági kockázatok miatt - jelentette be szerdán a brit külügyminiszter.

William Hague közölte azt is, hogy továbbra sincs döntés a líbiai ellenzéki erők felfegyverzéséről, ám a brit kormány álláspontja szerint a Líbia ügyében elfogadott ENSZ-határozat nem zárja ki ezt a lehetőséget.

Hague szerda délután a brit parlament alsóházában tartott tájékoztatót a Líbiával kapcsolatos fejleményekről, bejelentve: Líbia londoni nagykövetségének öt diplomatáját kiutasítják, köztük a képviselet katonai attaséját. Hague szerint a brit kormány úgy ítéli meg, hogy ha az 5 líbiai Nagy-Britanniában maradna, veszélyt jelenthetne a brit nemzetbiztonságra.

A líbiai ellenzéki erők felfegyverzésére vonatkozó ellenzéki kérdésre Hague kijelentette: az ezzel kapcsolatos jogi álláspont az, hogy a Líbiával szemben elrendelt fegyverembargó az ország egész területére érvényes. Ugyanakkor az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1973-as határozata a brit kormány jogi értelmezése szerint minden olyan szükséges intézkedést lehetővé tesz, amely a civilek védelmét szolgálja, és ez "nem feltétlenül zárja ki bizonyos körülmények között a segítségnyújtást azoknak, akik a polgári lakosságot védelmezik" - fogalmazott a brit külügyminiszter.(hirado.hu)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.