Tűzszünetet jelentett be az ETA

Tűzszünetet hirdetett vasárnap a Baszkföld elszakadásáért küzdő Baszk Haza és Szabadság (ETA) elnevezésű terrorszervezet.

Tűzszünetet hirdetett a baszk ETA szeparatista szervezet, és jelezte: részt venne a  „demokratikus rendezésben”.  Az ETA vezetői ezt a szokásos módon, videó üzenetben közölték a világgal, amit elküldtek a Gara nevű baszk újság illetve a brit BBC szerkesztőségébe. A felvételen három kapucnis alak látható, a középen ülő nő olvassa fel az üzenetet.

A spanyol belügyminisztérium egyelőre nem mutatott különösebb lelkesedését: az ETA története során eddig négyszer hirdetett tűzszünetet, legutóbb 2006-ban, de  néhány hónap múltán mindig maga rúgta fel az önként vállalt fegyvernyugvást.  Mint az El País emlékeztet rá, a tűzszünet alatt sem szüneteltek az utcai erőszakos cselekmények, legfeljebb merényleteket nem hajtottak végre. Belbiztonsági források keveslik a tűzszünetet, ha az ETA nem szolgáltatja be a fegyvereket és nem tesz le teljesen az erőszakról, akkor kevés a remény rá, hogy a kormány tárgyalna velük (bár ezt néhányszor már titokban megtették, viszont nem vezetett semmire) .

Elemzők szerint a tűzszünet meghirdetése mögött valójában a szervezet jelentős meggyengülése áll: nem azért nem hajtanak végre merényleteket, mert megváltozott a mentalitásuk, vagy a stratégiájuk, hanem mert egyszerűen nemigen képesek rá. A francia és a spanyol rendőrség az utóbbi években komolyan vette a határmenti együttműködést és egymás után tartóztatta le a szervezet vezetőit.  Meggyengült a nemzetközi hátország, a brit-északír megbékélés óta sokak a Sinn Fein példáját javasolják az ETÁ-nak. Most úgy tűnik, hogy ez irányba mozdulnának el a baszk vezetők is: elismerik, hogy a baszk tartomány autonómiája széles körű, és ezt már nem fegyverekkel szeretnék tovább szélesíteni, hanem demokratikus úton, vagyis a függetlenségről tartott népszavazás kezdeményezésével. Igaz, ennek a referendumnak a kiírása Madrid szerint alkotmányellenes és így elképzelhetetlen.

Óvatosságra int azonban, hogy az ETA nem szigorúan hierarchikus szervezet: bármikor lehetnek olyan sejtjei, amelyek a vezetéstől függetlenül akcióra szánják el magukat. A Franco rendszerben, a falangista állam törvénysértéseire, a kisebbségek elnyomására reakcióként létrehozott ETA a legtöbb elemző szerint a spanyol rendszerváltás után – az autonóm rendszer létrejöttekor –  megszűnt szabadságharcos szervezet lenni, és inkább terrorista csoporttá fejlődött.

 

 

 

ETA-ellenes tüntetés Spanyolországban.
A woman cries as she holds a banner that reads "No to ETA" during a moment of silence in front of Madrid´s town hall July 31,2009. A bomb placed under a police car killed two officers on the Spanish holiday island of Mallorca on Thursday, in what authorities called the second major attack by the Basque separatist rebel group ETA in two days. REUTERS/Susana Vera (SPAIN CONFLICT POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.