Tűzszünetet ajánlottak a jemeni lázadók
Szaid al-Gamdi vezérőrnagy, az első ejtőernyős dandár parancsnoka újságíróknak elmondta, hogy a lázadók már nem intéznek támadásokat a szaúdi erők ellen, s a királyság területén már nincsenek jemeni fegyveresek. Háled bin Szultan herceg, szaúdi védelmi miniszter-helyettes arról számolt be, hogy a határ térségben folytatott harcok során 1500 jemenit fogtak el. "Egyértelmű győzelmet arattunk, a felkelőket kiszorítottuk a területről" - mondta. Hozzátette: erőik a területet megtisztították, de néhány orvlövész még hátramaradt. Felidézte a 2004 óta tartó válság főbb történéseit, majd kijelentette, hogy a felkelők korábban már több, a jemeni központi kormánnyal kötött tűzszünetet és megállapodást felrúgtak. "Ha bizonyítani akarják jóakaratukat, akkor vissza kell vonniuk orvlövészeiket és hagyniuk kell, hogy a jemeni hadsereg a határtérségben felfejlődjön" - mondta a herceg.
Szaúd-Arábia azután avatkozott be a zaidita lázadók és a jemeni hadsereg közötti harcokba, hogy a szaúdi területre beszivárgott jemeni lázadók november 3-án megöltek egy szaúdi határőrt. A szaúdi hadsereg a harcokban legalább 133 katonáját vesztette el. A jemeni hadsereg hat éve harcol az iszlám síita ágából kivált zaidita lázadókkal. Az összecsapások augusztus 11-én újultak ki, amikor a hadsereg nagyszabású offenzívát indított az ország Szaúd-Arábiával határos északi tartományaiban.
A nyugati hatalmak és Jemen szomszédai attól tartanak, hogy a térség legszegényebb országában kibontakozó káoszban az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet megsokszorozza akcióit, s bizonytalanság lesz úrrá a régióban és azon túl. A Reuters hírügynökség birtokába jutott az al-Kaida elleni harc megsegítésére szervezett londoni Jemen-konferencia egy dokumentum tervezete. Ebben egyrészt szerepel az, hogy a nagyhatalmak elszántak a jemeni kormány megsegítésében. Másrészt Szanaa elismeri, hogy sürgős politikai és gazdasági reformokra van szükség az országban.
Az al-Kaida elleni harc kapcsán a The Washington Post szerdán azt írta, hogy amerikai katonák és az amerikai hírszerzés ügynökei nagy szerepet játszottak a jemeni hadsereg által a felkelőkkel, a terrorszervezett helyi ágával vívott térségbeli harcokban. Az amerikai napilap cikke szerint az összecsapásokban a 15 felkelő parancsnok közül hatot megöltek. Barack Obama amerikai elnök hozzájárult a műveletek végrehajtásához, amelyek hat héttel ezelőtt kezdődtek és abban több tucatnyi amerikai katona vett részt. Őket egy olyan egység segítette, amely az al-Kaida parancsnokainak felkutatására szakosodott - írta az újság felelős beosztású tisztviselőkre hivatkozva, akik nem kívánták felfedni kilétüket. A lap szerint az amerikai-jemeni együttműködés során több mint kéttucatnyi szárazföldi és légi műveletet hajtottak végre. A The Washington Post fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az amerikaiak nem vettek részt a jemeni rajtaütésekben, hanem inkább a küldetések előkészítésében, a fegyverek és lőszerek szállításában játszottak szerepet. Az amerikaiak megosztották a jemeni erőkkel titkosszolgálati értesüléseiket, háromdimenziós térképeiket, valamint az al-Kaidával kapcsolatos helyzetelemzéseiket.