Tűzpárbajban átállt a miniszterelnök

Thaiföld visszahívta Kambodzsába akkreditált nagykövetét, miután Thakszin Szinavatra, a korrupciós vádak miatt önkéntes száműzetésben élő volt thaiföldi miniszterelnök a régi regionális rivális szolgálatába szegődött. Egy határvita miatt a két ország közötti feszültség könnyedén háborúvá fajulhat.

Minden Kambodzsához fűződő kétoldalú kapcsolatát felülvizsgálja a thaiföldi kormány – a bejelentésre azután került sor, hogy Phnom Penh tegnap a kormány és Hun Sen miniszterelnök gazdasági tanácsadójává nevezték ki a hazájában korrupcióval vádolt Thakszin Szinavatra volt thaiföldi miniszterelnököt. Ennek első lépéseként Bangkok visszahívta a szomszéd országba akkreditált nagykövetét. Mint Abhiszit Veddzsadzsiva jelenlegi thai kormányfő leszögezte, országa további diplomáciai megtorló intézkedéséket is foganatosít a jövőben, és azonnal kéri a politikus kiadatását, ha Kambodzsában földre lép. Phnom Penh erre sietve fogadkozott, hogy nem adja ki újdonsült tanácsadóját. A televízióban is felolvasott hivatalos bejelentés szerint Kambodzsa vezetői kvalitásai méltatásaként veszi igénybe Thakszin szolgálatait. (Válaszul a nagykövet visszahívására Sok An kambodzsai miniszterelnök-helyettes később bejelentette, országa is hasonló döntéssel él.)

Thakszint 2006-ban buktatta meg a hadsereg, tavaly pedig korrupció vádjával ítélte el egy thaiföldi törvényszék, ám a volt miniszterelnök a felelősségrevonás elől először Nagy-Britanniába, majd az Egyesült Arab Emírségekbe menekült. Ítélete után Bangkokban nagyszabású tüntetések robbantak ki. Azt gyanítva, hogy utódja – sógora –, Szomcsai Vongszavat akkori miniszterelnök csak báb, a sárgaingesekként ismert ellenzéki hívek nagyszabású tüntetéssorozatot robbantottak ki. Az erőszakba torkolló demonstrációk miatt Szomcsai távozásra kényszerült, Bangkoknak tavaly egy ASEAN-csúcsot is halasztania kellett. A kormányváltás óta viszont Thakszin „vörösingesei” rendeznek tízezres tüntetéseket Abhiszit ellen.

(Amíg a volt kormányfőt populista színezetű közjóléti intézkedései miatt főleg a vidék támogatja, az ellenzék gerincét a Thakszint kevéssé szívlelő bangkoki üzleti-politikai körök mögé felsorakozott nagyvárosi réteg képezi. Viszályuk hátterében üzleti érdekek húzódnak meg. Thakszin egy helyi mobilóriás tulajdonosként ahol tudta, befolyása révén keresztülhúzta a kisebb cégek számításait. Perében az ügyészség többek között azzal vádolta, hogy 2003-ban mélyen áron alul juttatott földterületeket felesége cégének. A volt kormányfőt végül két év börtönre ítélték.)

Az exkormányfő új honfoglalója meglehetősen kényes pillanatra esik. Kinevezése aligha segít elsimítani azt a határvitát, amely egy XIV. századi buddhista templom, Preah Vihear hovatartozásáról tört ki tavaly Thaiföld és Kambodzsa között, és amelynek pattanásig feszült hangulatát jól jellemzik az világörökség részének nyilvánított szentélynél mindennapossá váló tűzpárbajok és gyilkosságok is. Csak tovább szítja a feszültséget, hogy – erőszaktól sem visszariadva – a jelenlegi thai kormányt támogató sárgaingesek szívesen vonulnak fel a templomnál, demonstrálandó, a terület Thaiföldhöz tartozik, Thakszin kinevezése így politikai fricskával ér fel a békéltető tárgyalásokkal elégedetlenségét hangoztató Kambodzsa részéről.

Thakszin Sinavatra volt miniszterelnök és felesége, Podzsaman arcképe a thaiföldi Népi Szövetség a Demokráciáért (PAD) párt egyik aktivistájának  a cipőjén
Bangkok, 2008. november 25. Thakszin Sinavatra volt miniszterelnöknek és nejének, Podzsaman Sinavatrának a fényképe látható a thaiföldi Népi Szövetség a Demokráciáért (PAD) párt egyik aktivistájának a cipőjén 2008. november 25-én, amikor közel tízezer ellenzéki tüntető követeli a miniszterelnök távozását a thaiföldi kabinet ideiglenes hivatalánál Bangkokban. (MTI/EPA/Udo Weitz)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.