Tűzoltásra készülhetnek a konzervatívok
José Maria Aznar 2000-es győzelmét ismételte meg a spanyol Néppárt a vasárnap rendezett spanyolországi parlamenti választásokon: a végeredményhez közeli állás szerint a Néppárt a szavazatok 44 százalékával a mandátumok abszolút többségét szerezte meg, az eddig kormányon lévő szocialistákra pedig 29 százalék voksolt.
– Készen állok arra, hogy a spanyol társadalmat szolgáljam. De nem lesz egyszerű a következő néhány év – mondta Mariano Rajoy, a konzervatívok vezére, miután tegnap a spanyol és a nemzetközi sajtó kamerái előtt leadta a szavazatát. A szavazóhelyiség előtt néhányan már Presidente felkiáltással üdvözölték (a kormányfőt illetik ezzel a titulussal a spanyolok). Ellenfele, a szocialista Alfredo Perez Rubalcaba arra emlékeztette honfitársait, hogy minél nagyobb számban menjenek el szavazni, mert az ország jövője szempontjából alapvető fontosságú döntések születnek majd az elkövetkező négy évben.
A spanyol parlamenti választás meglehetősen apatikus légkörben zajlott, a részvétel délután elmaradt a 2008-as szinttől is. A kiábrándultak, a korábban a madridi Puerta del Sol elfoglalásáról híressé vált felháborodottak egy része már jelezte, hogy üres papírral fog szavazni, mások – főképp a szocialista szimpatizánsok közül – a kisebb pártokra vagy az exkommunista Egyesült Baloldalra készültek voksolni, hogy így jelezzék elégedetlenségüket.
Egyedül Baszkföldön uralkodott ünnepi hangulat, mert ez volt az első olyan választás, amely már nem az ETA baszk terrorszervezet fenyegetésének árnyékában zajlott.
Az új kormány előtt hatalmas kihívások állnak majd: Spanyolország az elmúlt 15 év legrosszabb gazdasági mutatóit produkálja, a múlt héten történelmi szintre emelkedett az államkötvények kockázati felára, a munkanélküliség ötmillió embert érint, és 800 ezren vesztették el otthonaikat, mert nem tudták fizetni a lakáshiteleiket.
Az új kormánynak nemhogy száz nap türelmi idő nem jut, hanem lehetőleg már a jövő héten – vagyis még a hivatalos beiktatása előtt – meg kell kezdenie az informális bizalomerősítést Európában és a pénzpiacok előtt.