Tűz ütött ki a csernobili tiltott zónában
A kiszáradt fű előző nap gyulladt ki az elhagyott Kovsilivka és Poliszke települések környékén, majd a lángok átterjedtek a nádasra is a Vuzs folyó árterületén. Jelenleg a több tűzfészekből álló tűz mintegy 130 hektár területet érint.
Oleh Melcsuckij, a katasztrófavédelmi szolgálat helyettes vezetője kedd délutáni kijevi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a lángok egyelőre nem terjedtek át az erdős területre.
Igor Sevcsenko környezetvédelmi miniszter szerint nem áll fenn a veszélye annak, hogy a tűz elérné az atomerőművet.
Kedden 117-en 24 technikai eszközzel fogtak a tűzoltáshoz, amelybe napközben már repülőgépeket is bevontak. A katasztrófavédelem közlése szerint az illetékes hatóságok ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet, azt viszont nem tudják megmondani, mennyi idő kell a lángok teljes eloltásához.
A kijevi városvezetés közölte, hogy a csernobili zónában égő tűz következtében sem a radioaktív sugárzás szintje, sem a levegőbe került káros anyagok mennyisége nem haladta meg a megengedett mértéket a fővárosban.
Idén áprilisban erdőtűz is pusztított a csernobili atomerőmű atomtemetőjétől mindössze öt kilométernyire. Szerencsére a tűzet sikerült megfékezni. A lángok akkor az atomerőművet is fenyegették, mert a tűz - melyet valószínűleg szándékosan okozhattak - az erőmű irányába terjedt.
A csernobili atomerőmű Kijevtől mintegy 120 kilométerre északra fekszik. Az erőmű 4. reaktorblokkjában 1986. április 26-án történt robbanás. A világ legsúlyosabb atomerőmű-balesete óta lassan három évtized telt el, de a harminc kilométeres körzetében emelt tiltott zónában néhol még ma is nagyon magas sugárzási szintet mérnek. A reaktorblokkra emelt betonszarkofág föle jelenleg újabb védőburkolat épül, amely a tervek szerint 2016-ra készül el.