Túszokat öltek a szolmáli kalózok
Az amerikai haderő közel-keleti és a közép-ázsiai térségben illetékes középső parancsnokságának (CentCom) közleménye szerint a Quest jachton a kalózok által túszul ejtett két amerikai házaspár szabadon bocsátásáról folytatott tárgyalások közben lövöldözés tört ki. A foglyaikat kivégző kalózok közül ketten életüket vesztették. Az amerikai parancsnokság szerint a vitorlásról helyi idő szerint hétfőn lövések hallatszottak, ám mire az amerikai egységek elérték a hajót, a túszokat már lelőtték, s életüket már a haditengerészet orvosainak műtéti beavatkozása sem tudta megmenteni.
A legmélyebb együttérzésünket fejezzük ki az ártatlan embereknek a Quest fedélzetén történt, érzéketlen meggyilkolása miatt - jelentette ki James N. Mattis tengernagy, a CentCom parancsnoka. A Quest eltérítésében összesen 19 kalóz vett részt. Kettőt közülük tűzharcban agyonlőttek az amerikai fegyveresek, 13-at pedig foglyul ejtettek. Két korábban meghalt kalóz holttestét is megtalálták, két további tengeri rabló sorsáról azonban nem számolnak be a jelentések. A jacht a kaliforniai Jean és Scott Adam tulajdona volt. A másik két amerikai a Washington állambeli Seattle-be való Phyllis Macay és Bob Riggle volt. Az Adam házaspár 2004 decembere óta a vitorláson élt és a világ tengerein hajózott. Idei útitervüket honlapjukon is közzétették (http://www.svquest.com/).
A januárban a Thaiföldi Phuketről elindult Quest Indiából az egyik ománi kikötőbe tartott, amikor pénteken segélykérő jelzésekkel adta hírül, hogy az ománi partoktól csaknem 400 kilométerre megtámadták a tengeri rablók. Az amerikai haditengerészet négy hadihajót küldött a túszok kiszabadítására. A kötelék tagja volt az Enterprise repülőgép-hordozó is. Az Ecoterra International adatai szerint a szomáliai kalózok kezében jelenleg több mint negyven külföldi hajó van, s közel 800 tengerészt tartanak fogva, váltságdíj reményében.