Tusk odaszólhatna bizalmasan: Viktor, ideje visszavonulni!
A szejm igazságügyi és emberi jogi bizottságának elnöke, Ryszard Kalisz baloldali (SLD) képviselő azt mondta: az tény, hogy a magyar Fidesz és a lengyel kormányzó párt, a Polgári Platform ugyanazon pártcsaládhoz tartoznak, de ez nem elegendő ok arra, hogy a lengyel kormány elnézően szemlélje a magyarországi történéseket.
A politikus alkotmányos államcsínynek mondta mindazt, ami Magyarországon történik, s értetlenkedett amiatt, hogy sem a külügyminiszter, sem a kormány nem tesz lépést ez ügyben. Kalisz egyébként interpellációt is intézett Donald Tusk miniszterelnökhöz, amelyben szintén felveti ezt a kérdést.
A lengyel szocialisták elnöke, Leszek Miller volt miniszterelnök is nyilatkozatban foglalt állást az ügyben. Az SLD támogatja az MSZP-t és a magyar demokratikus erőket, amelyek szembeszegülnek a tekintélyuralmi tendenciáknak és csoportosulásoknak. Az SLD szerint a Fidesz-kormány felháborító módon megerőszakolja a demokrácia elveit és szabályait.
Lengyel vélemények szerint Magyarországot jelenlegi kormánya tekintélyuralmi nem-demokratikus rendszerré formálta az elmúlt másfél évben. A szombati sajtóértekezleten több civil szervezet is kifejezte aggodalmát. Adam Bodnar, a lengyel Helsinki Emberjogi Alapítvány alelnöke azt mondta, hogy Orbán valósággal szétszerelte a demokratikus viszonyokat. Példának hozta fel az alkotmánybíróság szerepének csökkentését, a bírósági rendszer átalakítását, valamint az MNB és a PSZÁF várható egyesítését. „Magyarország többé nem demokratikus jogállam az Európai Unió kritériumai szerint" – szögezte le. Bodnar felszólította a lengyel külügyminisztériumot, hogy foglaljon állást ebben az ügyben.
Dominika Bychawska-Siniarska a lengyel Sajtószabadság Megfigyelő Központ nevében szólva kiemelte, hogy a hatalom nemrég megvonta a működési lehetőséget az egyetlen (kormánytól) független rádiótól is.
Megszólalt az ügyben a liberális Gazeta Wyborcza is. A lap tapasztalt Magyarország-szakértője a 12 évvel ezelőtti tapasztalatokra hivatkozik, amikor az EU gyakorlatilag bojkottálta Ausztriát, mert a kormányba engedték Haider szélsőjobboldali pártját. Jacek Pawlicki szerint a bojkott eredménytelen volt, s ezért az EU-nak vissza kellett vonulnia. Úgy véli, hogy a külső nyomás hatására Orbán fellépése csak merevebb lesz.
Olyan megoldást kellene találni, hogy az EU és a magyar kormányfő is megőrizhesse az arcát. A szerző ismerve Orbán és Tusk viszonyát, azt tanácsolja a lengyel diplomáciának és a lengyel kormányfőnek, hogy látványos fellépések helyett próbálkozzanak meg inkább a kulisszák mögötti diplomáciával. Tusk például a hozzá hasonlóan futballmániás Orbánhoz fordulhatna: Viktor, ideje lenne visszavonulni!